Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali! Adaletin peşindeki filmler...

Kent hayatının kültürel faaliyetlerinden birine dönüşen 'Uluslararası Suç ve Ceza Festivali', 13'üncü kez İstanbullu sinemaseverlerle buluşuyor. Bu gece açılışı yapılacak organizasyon 23 Kasım'a kadar sürecek. Festival kapsamında 33 ülkeden 47 film gösterilecek ve bu yılki ana tema olan ifade özgürlüğüne ilişkin paneller düzenlenecek.

Malum, sinema aynı zamanda bir 'katarsis' alanıdır ve özellikle sistemin çözemediği, gündelik hayatın ritmi içinde sağlayamadığı adaletin yerine getirilme (!) mercilerinden biri de beyazperdedir. Ekrana yansıtılan hikâyeler yarım kalmış hesapların, hukukun halledemediği meselelerin de ifadeleridir bazen. İstanbul kültür hayatında 12 yıldır var olan ve bu yıl yenisiyle karşımıza çıkan 'Uluslararası Suç ve Ceza Festivali' bu tür bir sinemasal buluşma alanı...

Organizasyonun 13'üncü randevusu bu geceki açılış töreniyle start alıyor.

CRR'dedüzenlenecek olan ve Pınar Altuğ-Hakan Bilgin ikilisinin sunacağı törendeAyşenil Şamlıoğlu'na, Prof. Dr. İoannaKuçuradi'yetakdim edilecek. Ayrıca sinema yazarı Alin Taşçıyan'a ve görüntü yönetmeni Hüseyin Özşahin'e 'Sinemaya Katkı Ödülleri' verilecek. Öte yandan törende filmlerin tanıtımları ve akademik programın ayrıntılarının açıklanmasının ardından Mehdi Fikri imzalı"Alev Sönmeden Önce"(After The Fire) adlı film gösterilecek.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Festivalin öne çıkan bölümlerinden 'Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması'nda her yıl olduğu gibi Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, anatemaları adalet olan dokuz yapım boy gösterecek. Bu filmleri Yolande Zauberman (Başkan), Anna Margarita Albelo, Carmen Gray, Melis Behlil veSelen Öztürk'ten oluşan jüri değerlendirecek. Yine Türk ve dünya sinemasından seçilmiş, ana temaları adalet olan yapımların katıldığı 'Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması'nda 10 film boy gösterirken bu yapıtlar Julie Rousson (Başkan), Lalehan Öcal veSerdar Orçin'den oluşan jürinin beğenisine sunulacak. Enis Rıza Sakızlı (Başkan), Aslı Akdağ veYorgos Zois'den oluşan jüri de 10 yapımın katıldığı 'Aslı Ildır, Rıza Oylum ve Sezen Sayınalpgibi isimlerin yer aldığı SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) jürisi de 'Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması'nda yer alan yapıtlardan bir tanesine 'En İyi Film' ödülünü verecek.Festival dahilinde yer alan bir başka jüri de Günsu Akçatepe, Merve Baba, Tulya Tuana Diplomat, İrem Varol ve Mert Baran Yeşilbahçe'den oluşan 'öğrenci jürisi'. Etkinliğin klasik bölümlerinden 'Adalet Terazisi'nde ise 14 film yer alıyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Başta yakınımızdaki Gazze topraklarından olmak üzere tüm savaşların sona erdiği, ateşkesin ilan edildiği, hiçbir cana kıyılmadığı, din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın herkesin eşit haklara sahip olduğu, adaletin sadece bir istek ve beklenti olarak kalmadığı ve yalnızca filmlerde sağlanmadığı, hayata da yansıdığı birdünyaarzusu dileklerimiz eşliğinde "İyi seyirler" diyoruz...