Diktatör Snow'un gençliğini merak edenlere...

Çok tutmuş gençlik serisi 'Açlık Oyunları'nın beşincisi 'Kuşların ve Yılanların Şarkısı', diktatör Coriolanus Snow'un gençlik dönemini anlatıyor. 2012'deki ilk film hariç serinin bütün adımlarını yöneten Francis Lawrence'ın imzasını taşıyan yapımda Tom Blyth, Rachel Zegler, Peter Dinklage, Jason Schwartzman ve Viola Davis gibi isimlerden oluşan yepyeni bir oyuncu kadrosu var.

Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Tom Blyth, Rachel Zegler, Peter Dinklage, Jason Schwartzman, Hunter Schafer, Josh Andres Rivera, Viola Davis,
Fionnula Flanagan
ABD yapımı

Amerikalı yazar Suzanne Collins'in ilki Eylül 2008'de yayımlanan ve üç kitaptan oluşan gençlik serisi 'Açlık Oyunları' (The Hunger Games) kısa zamanda okuyucudan büyük ilgi görmüştü. Bu ilgi çok geçmeden sinemaya taşındı ve son adım ikiye bölünmek kaydıyla toplamda dört filmlik beyazperde serüveni yaşadı. Hikâye belirsiz bir gelecekte geçiyordu. 13 bölgeden oluşan Panem adlı ülkede düzenlenen, her bölgeden seçilmiş gençlerin boy gösterdiği, televizyon ekranlarından yayımlanan bir hayatta kalma yarışını anlatıyordu. Yaşanan onca kanlı aksiyonun arka planındaysa diktatoryal bir oluşumun izleri ve distopik bir hikâye vardı. İsminin esin kaynağı Thomas Hardy'nin 'Çılgın Kalabalıktan Uzak' romanının kahramanı Bathsheba Everdene olan Katniss Everdeen, seride diktatör Snow'a isyan bayrağını açıyor ve mücadelesini sürdürüyordu.Rachel Zegler ve Tom Blyth

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

'Açlık Oyunları'nın sinemadaki yansıması da büyük ilgi gördü. Hatta Katniss rolünde, ilk kez 'Gerçeğin Parçaları'yla (Winter's Bone, 2010) dikkat çeken Jennifer Lawrence bir Hollywood yıldızına dönüştü. Seri sona ererken de bayrak 'Uyumsuz' (Divergent, 2014) ve 'Labirent' (The Maze Runner, 2014) gibi diktatoryal oluşumların hâkim olduğu, benzer yapıya sahip diğer gençlik serilerine devredildi.

Suzanne Collins'in Yunan mitolojisinden ve Roma'daki gladyatör gösterilerinden ilham alarak yarattığı kitapları, yani 'Açlık Oyunları', 'Ateşi Yakalamak' ve 'Alaycı Kuş'; 2008, 2009 ve 2010'da basılmıştı. Collins daha sonra 2020'de ilk adımın çok öncelerine giden ve diktatör Coriolanus Snow'un gençliğine uzanan bir metni kaleme aldı. 'Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı' (The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes) adını taşıyan bu kitap da beklendiği üzere sinemaya aktarıldı. İlk dört yapımda izlediğimiz isimlerin olmadığı bir kadroyla çekilen film bu hafta vizyonda. Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen yerde yıkıntılar arasında yaşayan Panem ulusunun doğuşunu ve yine hayatta kalmak için umutla savaşan kahramanların hikâyesini konu alan bu beşinci adımda Coriolanus Snow'un gençliğini Tom Blyth canlandırıyor. Serinin 2012 tarihli ilk filmini Gary Ross çekmişti. Diğer üç adımda kamera arkasına geçen Francis Lawrence 'Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı'nı da yönetmiş.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Bu son adımın Türkiye'deki dağıtımını üstlenen şirket nedense basın gösterimi yapmadı ve filmi biz sinema yazarlarından adeta sakladı! Dolayısıyla bu yapımın eleştirisini sayfalarımıza taşıyamadık. 'Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı'na ilişkin yurtdışında çıkan eleştirilere bakıldığında The Guardian'ın usta sinema yazarı Peter Bradshaw filmi beğenmemiş ve beş üzerinden bir yıldız vermiş. Keza The Telegraph'ın eleştirmeni Robbie Collin'in notu da beş üzerinden iki olmuş. Sinema dergilerinden Empire'ın notu da beş üzerinden iki.

Tabii ki beğenenler de var ama eleştirmenlerin görüşlerini yansıtan metacritic.com adlı sitenin filme ilişkin ortalaması '100 üzerinden 53'. Serinin hayranlarının filme ilgisini de gişe rakamları vasıtasıyla öğreniriz.