Tespit ile uyarlama aynı mı

Bir kira tespit davasında davacı kiranın uyarlanmasını talep etmiş. Bu dava bir kira tespit davası ile birlikte uyarlanmasını talep eden dava mıdır Nasıl bir karar verilir K.B.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Okuyucumun sorusu yaygın bir probleme işaret ediyor. Kiracı kiralayan ilişkisi içinde kiraların artırılması talebi özellikle önem arz etmektedir. Ben köşemde kira tespitleri yani kiraların artırılması talepleri için uzun uzun açıklama yapmışımdır. Ancak bugün karşımıza bir de kira uyarlaması konusu çıkıyor. Bugün karşımıza çıkmasının nedeni şu: Meskenlerde kira artışı yüzde 25 ile sınırlanınca, kiraya verenler kira tespiti talepli dava açmaktansa bu yüzde 25 ile bağlı kalınmayan kira uyarlaması davası açmayı tercih etmeye başladılar.

Ancak dava dilekçesinde kiranın uyarlama yolu ile tespitini talep edenlere rastlıyoruz ki bir dava ya kira tespiti talepli açılır veya uyarlama talepli açılır. Uyarlama talepli açıldı ise Türk Borçlar Kanunu 138'inci madde çerçevesinde incelenir, kira tespiti talepli ise Türk Borçlar Kanunun 344'üncü maddesi çerçevesinde incelenir. Her ikisi birden bir dava konusu yapılamaz. Böyle bir taleple karşılaşıldığında dava dilekçesinin içeriğine göre inceleme yapılır veya böyle bir ayrım yapılamıyor ise davacıdan talebinin açıklanması istenilir.