"Yok altılı, yok on altılı masa"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin ziyareti dönüşünde belirttiği şu cümleleri çok önemli

"501 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 501 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil.

Yok altılı, yok on altılı masa Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar Ama oy sayısı itibarıyla "en fazla oyu alan aday seçilir" denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır"

Hemen söyleyim Muhalefetin ne söyleyeceğinden ziyade öncelikle burada Devlet Bahçeli'nin '501 şartının değişmesi konusunda' ne söyleyeceğinin önemli olduğu düşüncesindeyim.

Ya da Bahçeli'nin 501 şartının değişmesi konusunda herhangi bir şey söylememesi durumunda da satır aralarında neye işaret edeceği önemli.

Buradan hareketle, 501 konusunda tartışmanın ne yöne evrileceğiyle ilgili yorum yapılabilir.

Öte yandan 501 şartının tüm partileri zorladığı muhakkak. Bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın belirttiği üzere 'Yok altılı, yok on altılı masa' vaziyetinin yönetilmesinin ne denli zor olduğu da bir gerçek.

Bunu bir önceki seçimde sadece siyasetçiler yaşamadı. Milyonlar yaşadı.

Kalabalıklar maalesef 'masadaki şu parti mensubu şöyle söyledi, şimdi masadaki diğer partiler buna nasıl cevap verecek' gibi enerjiyi tüketen birçok anlamsız durumla karşı karşıya kaldı.

Oysaki vatandaşın derdi geçim sıkıntısı, çocuklarının geleceği, özgürlükler ya da yaşam standardının nasıl artırılacağı.

Ama konular bir türlü buraya gelemedi. Maç izler gibi siyasetçiler izlendi. Bir o tarafa bakıldı bir diğer tarafa

Ara ara tartışmalara benzin dökenlerde oldu. Bunları son dakika, son dakika diye paylaşan paylaşana. Sanırsın büyük bir keşif yapıldı.

Bu arada gerçek problemler bir şalla örtüldü.

Peki, tüm bu yaşananlar sonrasında ekonomimiz uçtu mu Şahlandık mı Refahımız arttı mı Hukukun üstünlüğü gibi birçok kurumsal göstergelerde ilerleme oldu mu Teknolojide, savunma sanayiinde büyük atılımlar yapıldı mı Verimsizliğin baş belası yolsuzluk gibi alanlarda iyileşme yaşandı mı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '501 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 501 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil' sözleri üzerine

2017 yılında AK Parti'nin referandum için hazırladığı kitapçıkta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin genel faydalarını belirten bazı maddeleri hatırlatmak isterim: