Berlin'deki 'One Minute-2' ve Holokost

Bu haftaki 'Okuyucularla Hasbihal'de, aynı konuda, (Holokost'un ne demek olduğu konusunda) yazan birçok okuyucuların isimlerini zikretmeden genel bir konuya değinelim:

'Holokost' veya 'holocaust' kısaca, belli bir inanç, ideoloji veya soy'a mensup insanların topluca öldürülmeleri manasına gelse de, 'Siyonist Yahudiler' bu terimin sadece Yahudiler için kullanılması konusunda ısrar ediyorlar; çünkü diğer bütün insanları ikinci sınıf, sadece kendilerini ise, üstün ırk ve üstün insan olarak görüyorlar ve 'holocaust' teriminin başka toplumlar hakkında kullanılmasını istemiyorlar. Bu yüzden de 25-30 yıl önce bugünlerde, Bosna'da, sırf Müslüman oldukları için, 200 bini aşkın insan, dünyanın gözü önünde katledilirken; ne 'Holocaust'tan söz eden oldu, ne 'genocide (jenosid)' veya katliamdan...

Hatta o kadar ki, o büyük trajedi 3 yılı aşkın bir süre devam ederken; seyirci kalan Amerikan emperyalizminin o zamanki Sav. Bakanı Warren Christopher, 'Bosna'da olanlarda henüz Amerika'nın ulusal menfaatlerini ilgilendiren bir durum yok!..' diyordu.

Keza, Rusya, Ukrayna'ya saldırıp, sivil yerleşim bölgelerini bombardıman ederken, 'jenosiddensoykırımdam söz edenler, 'Siyonist İsrail rejimi bir 'terör devleti' olarak 75 yıldır yüzbinleri bulan sivil insanları katlederken', 'emperyalist' güçler o 'holokost' veya 'jenosid' sözlerini hatırlamadılar.

Ama onlara bütün bu tutarsızlıklarını hatırlatan bir Tayyip Erdoğan var. Nitekim Erdoğan'ın 17 Kasım günü Almanya'ya yaptığı resmî ziyaret sırasında, özellikle Almanya şansölyesi Olaf Scholz'a hitaben yaptığı konuşma, sadece Alman kamuoyuna değil, emperyal dünyanın bütün merkezlerine bomba gibi düştü. Nitekim Alman medyasında 'Ein beschamender Besuch (Zoraki şaşırtıcı bir ziyare)' gibi başlıklar atıldı.

Erdoğan'ın hele de, "Filistin'de binlerce çocuk vurulurken, elimiz kolumuz bağlı mı duracağız Bizim 'Holokost' cenderemiz yok. Bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar." ifadeleri, Alman kamuoyunu daha bir şaşırttı.

Bir alman muhabirin, "Almanya, Türkiye'ye Eurofighter savaş uçaklarını verecek mi" sorusuna da karşılık verirken ise, Erdoğan âdeta patladı: "Savaş uçaklarını Almanya verir ya da vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı" şeklinde konuştu.

Scholz ise, '(...) Hamas'ın terör eylemini kınamaktayız. (...) Ama bizim İsrail ile olan anlaşmamız tartışmaya açık değildir