Dubai'den Afrika ve Ortadoğu'ya yayılacak

"Son 10 yılda Dubai'de yaklaşık 30 proje tamamladık. Bunlar arasında Fitch Rating, Asian Infrustructure Investment Bank, Euroclear, ClydeCo, C-Bridge Capital, Adyen ve Ankura gibi global projeler var. Şimdi yeni stratejik ortakla çok daha büyük işlere imza atacağız. Önceliğimiz buradan Ortadoğu ve Afrika'ya açılmak. Biz dünyanın bir başka noktası New York'ta da işlerimizi büyütüyoruz. Hedef; 5 yıl içinde ciromuzun yüzde 50'sini ihracattan getirmek."

Bu sözlerin sahibi Koleksiyon Mobilya Yönetim Kurulu Başkanvekili Doruk Malhan. Dubai'nin en işlek caddelerinden Şeyh Zayed dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor. Bu markalardan biri de artık Koleksiyon Mobilya. Kuruluşunun 50'nci yılını kutlayan Koleksiyon Mobilya, 20 yıla aşkın süredir Birleşik Arap Emirlikleri'nde inşaat tecrübesiyle tanınan MILO ile stratejik işbirliği yaptı. Bu kapsamda "lounge" olarak tanımladıkları bir Koleksiyon Mobilya deneyim mağazasını Dubai'de açan firma, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine olan ihracatını artırmayı hedefliyor.

Koleksiyon Mobilya'nın ikinci nesil yöneticileri Koray Malhan ve Doruk Malhan, Dubai'deki önceliklerinin marka bilinirliğine yatırım yapmak olduğunu söyledi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

'ÖĞREN KAZAN' FORMÜLÜ

Koleksiyon Mobilya'nın davetlisi olarak gittiğimiz Dubai'de lounge açılışı öncesi sorularımızı yanıtlayan Doruk Malhan Dubai'yi "dünya ticaretinin akupunktur noktası" olarak tanımladı ve şunları söyledi:

"Küresel ticarette artık pek çok parametre değişti. İlk etapta Dubai'de açtığımız yere artık 'showroom' demiyoruz. Burada müşterilerimiz tasarımlara deneyimle karar veriyor. Artırılmış gerçeklik (VR) gözlükleri ile tasarımları sanki yerinde gibi izleyebiliyorlar. Burada ürünleri deneyebiliyorlar. Ama daha önemlisi burada iş yapış şekilleri başka. Stratejik ortaklık kurduğumuz MILO bizi farklı bir çevreye taşıyacak. Bundan sonra iş dünyası işbirlikleri ile büyüyecek. Türkiye'nin kaliteli üretim yapısını stratejik adımlarla pazarlamalıyız. Yabancılar buna 'learn and earn' diyor, yani öğren ve kazan."

KİLO BAŞI 24 DOLAR

Türkiye ve BAE'nin stratejik düzeyde iş irliklerini arttırma kararının ihracata olumlu yansıyacağının altını çizen Doruk Malhan, "Dubai, dünyanın farklı bölgeleri arasında önemli bir geçiş noktasında yer alıyor. Asya, Afrika ve Avrupa arasında kritik köprü görevi gördüğü için uluslararası ticarette hızlı ve etkili çözümler sunan bir bölgede olmasıyla öne çıkıyor. Dubai ile iki ülke arasındaki işbirliğinin artmasıyla oluşacak ihtiyaçları karşılamaya talibiz.Şu an mobilya sektörü kilo başına 2.5 dolar değerinde bir ihracat gerçekleştirirken, Koleksiyon Mobilya'nın bazı ürünlerinin ihracat değeri kilo başına 24 dolara ulaşıyor. Dubai yatırımımız aracılığıyla gerçekleştireceğimiz katma değerli ihracat ile ülkemizin ekonomisine de değer katacağız. Beş yıl içinde ciromuzun içinde ihracatın payını yüzde 50'ye yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı