O gün neden sustunuz

Ünlü işadamı Murat Ülker geçenlerde bir platform kanalının yayınında, ABD Büyükelçisi'nin şikâyeti üzerine "Cola Turka" projesinin başarısız olduğunu anlatmış.
Olay şöyle cereyan etmiş:
Dönemin Sanayi Bakanı Ali Coşkun kendisini çağırmış, "Murat" demiş, "Cebimde bir mektup var; seni ABD Büyükelçisi şikâyet ediyor, bu nedenle sana küçük bir ceza keseceğiz..."
Bunun üzerine Murat Bey (kendi ifadesiyle) çok utanmış.
Neden mi.. Ceza ödeyeceği için değil elbette. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı nasıl olur da ABD Büyükelçisi'nin şikâyeti üzerine harekete geçer diye taaccüp etmiş!..
O kadar ki, eski bakanın (Ali Coşkun) yüzüne karşı dan diye söylemiş: "Sen bakansın, ne demek ABD Büyükelçisi şikâyet ediyor, dedim. Böyle bir şey olabilir mi, memlekette kanunlar var dedim. Ama kimse dinlemedi..."
Gördüğünüz gibi, utanmasının temel nedeni, tastamam "yerli ve milli" gurur ve şuura sahip olduğu içinmiş, tebrik etmek lazım.
Keşke bu utancını hadisenin üzerinden 17 yıl geçtikten sonra değil de o gün dile getirseydi, biz de o gün tebrik etseydik.
Üstelik bu, Cola Turka aleyhine yapılan "şüyuu vukuundan beter" tezvirata da kallavi bir cevap olurdu.
Zira, Filistin'de katliam yapan İsrail'e Coca Cola'nın maddi destek sağladığı gerekçesiyle sıkı boykot çağrıları yapıldığı dönemde Cola Turka'nın piyasaya sürülmesini danışıklı dövüş veya muvazaa olarak değerlendiren fısıltı gazetesi matine-suare çalışıyordu.
Ayrıca...
Coca Cola'nın ABD Büyükelçisi marifetiyle Cola Turka'dan şekvacı olduğunun kamuoyunda hakkıyla bilinmesi, o günkü atmosferde Cola Turka için müthiş bir PR'a dönüştürülebilirdi.
Bilemiyorum, Sayın Murat Ülker, ABD Büyükelçisi'nin aracılık yapacak kadar arkaladığı Coca Cola'ya karşı pozisyonda yer almak istememiş olabilir.
Demek ki o kadar da "deli" değilmiş.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti cezayı kestiği için, "Bende de biraz delilik var herhalde, gittim devleti mahkemeye verdim..." demiş ya, ondan mülhem söylüyorum.
Nihayetinde "deliliği" devlete karşı işe yaramış olacak ki, 7 yılın sonunda ceza iptal edilmiş, yani Murat Bey cezayı ödememiş.
Buraya kadar çok güzel...