Beni depolitize etme, illegalize etme

Amerikalı yazar, analist ve yayıncı Gerald Celente , 1980 yılından beri yayımladığı " Trends Journal " dergisinde dünya genelindeki ekonomik, politik ve sosyal trendleri eleştirel ve bağımsız bir bakış açısıyla analiz ediyor.

Derginin 14 Kasım 2023 tarihli son sayısının kapağı çok çarpıcıydı.

Ağzından küçük insan bedenleri kusan kızgın bir siyasetçi illüstrasyonunun altında şunlar yazıyordu:

"Siyasi liderinizi izleyin! Size ne denilirse onu yapın! Bir parça pislikten başka bir şey değilsiniz."

Uzun yıllardır siyasi ve ekonomik gidişata dair tahminler yapan Celente, sıradan insanların siyasi elitlerce pasifize edilip oyunun dışına itilmesi şeklinde özetleyebileceğimiz " global trende " son derece eleştirel ve sert bir tonla dikkat çekiyor.

Gelişen teknolojiler, bugünün devlet yöneticilerine tarihin gördüğü en kudretli tiranlara bile nasip olmamış süper güçler bahşetti.

Bugünün firavunlarının, nemrutlarının artık her evde, her iş yerinde, her bireyin ensesinde kulakları gözleri, tarihin en maharetli sihirbazlarını bile çırak çıkaracak hakikat bükme araçları , propaganda makineleri var.

Bu araçlar, ağ toplumu tiranlarına kitlelerin hislerini ve akıllarını hamur gibi yoğurup istedikleri şekli verme gücü bahşediyor.

Kendilerine mâni olabilecek kurumları ve hukuki mekanizmaları büyük ölçüde devre dışı bıraktıkları için ellerindeki imkanları kullanmakta artık tereddüt etmiyorlar.

Kendi halklarının gözü önünde pervasızca adaletsizlikler, haksızlıklar, hırsızlıklar yapıyor, hatta cinayetler işliyorlar. Kendilerine karşı doğabilecek bir muhalefeti kontrol edebilmek için sürekli ve yoğun şekilde şu telkinleri pompalıyorlar:

Boşuna mızmızlanmayın. Acizsiniz. Hiçbir gücünüz, yapabileceğiniz hiçbir şey yok!Olağanüstü bir hal yaşıyoruz. Olağanüstü haller, olağanüstü tedbirler gerektirir.Sizin bilmediğiniz ve asla bilemeyeceğiniz şeyleri biliyoruz. Kararlarımızı sorgulamayın.Sizin için neyin iyi olduğuna biz karar veririz. Bize güvenmekten başka çareniz yok.Ufuktaki büyük tehlikelerin dehşetiyle bize itaat edeceksiniz. Sizi sadece biz koruyabiliriz.Kuralları biz belirliyor biz değiştiriyoruz. Anayasalar, kanunlar, sözleşmeler anlamsızdır.Ahlaki standartları bizim belirlediğimiz dünyada, ahlaki itirazlarınızın ne manası olabilirHakikati biz tayin ederiz. Katili kahraman, kahramanı hain yaparız. Ol deriz ve öyle olur!..Bunca ikaza rağmen korkmayıp bize karşı çıkan herkesi teröristhain ilan edip yok ederiz.

Herkes Orwell yanıldı, Huxley haklı çıktı zannederken ibre tekrar Orwell'in distopyasına dönüyor.

Bülent Ortaçgil 'in seksenlerin sonlarında işittiğimiz bir şarkısı vardı: " Beni kategorize etme ".

Bu şarkının sanki "