Melatonin masum mu

Melatonin takviyeleri de tıpkı magnezyum takviyeleri gibi sıklıkla yanlış ve özensiz hatta bazen gereksiz kullanılabilen takviyeler.

Ayrıca sadece bizde değil, dünyanın her yerinde çoğu maalesef "ÇÖP"! O takviyelerin içinde ya yeteri kadar melatonin yok ya da üretim hataları nedeniyle yutulan melatonin hapları doğrudan bölünüp parçalanıp bağırsaklarda emilmeden kanalizasyona gidiyor(!) Kısacası melatoninden faydalanmanın da melatoninden zarar görmeden yararlanmanın da bazı ayrıntıları, püf noktaları var. İşte onlardan bazıları...

KESİP SAKLAYIN MELATONİN ALFABESİ

MADDE 1 Bağışıklık baskılayıcı, kan sulandırıcı, depresyonu iyileştirici, kan şekerini dengeleyici ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız melatonin haplarını yutmadan önce doktorunuzla mutlaka konuşun.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

MADDE 2 Kanınızı inceltebilen panax ginseng, ginkgo biloba, sarımsak özütü vb. destekler kullanıyorsanız ya da reçeteli bir kan inceltici ilaç kullanıyorsanız daha da dikkatli olun.

MADDE 3 Melatoninin baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk, bulantı, gece terlemeleri, kâbus ağırlıklı rüyalar görmeye ve çok yüksek dozlarda alındığında beklenenin tersine uykusuzluğu tetiklemeye yol açabileceğini de bir kenara not edin.

MADDE 4 Uyku desteği olarak 1-3 mg melatonin ile yetinin, 6 mg'a asla geçmeyin.

MADDE 5 Melatonin tabletlerini uykudan 1-2 saat, dil altı tablet ve damlalarını ise uykudan 10-30 dakika önce kullanın.

DENEYİN DENGE TESTİ

"Statik denge testi" biyolojik yaşınızı belirlemede kullanabileceğiniz basit ve güvenli bir test gibi görünüyor.

Bu test için tek ayağınızın üzerinde, gözleriniz kapalı bir şekilde ne kadar süre kalabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer solaksanız sağ ayağınız, sağlaksanız sol ayağınız üzerinde kalmalısınız. Testi ayakkabısız uygulamanız gerekiyor.

Bunun için sert bir zeminde, gözleriniz kapalıyken bir ayağınızı yerden altı santimetre yukarı kaldırmanız, dizinizi 40-45 derece kadar bükmeniz yetiyor.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Test süresince gözlerinizi açmamanız, ayaklarınızı hareket ettirmemeniz şart. Testle gözlerinizi açmak zorunda kalmadan veya düşmeden önce ne kadar süre ayakta kalabildiğinizi belirliyorsunuz.

Testi üç kez tekrarlayıp ortalamasını almanız daha sağlıklı bir sonuç veriyor.

Testi yaparken yanınızda birinin olmasında, eğer düşme tehlikesi yaşarsanız yardım etmesinde fayda var.

DEĞERLENDİRME EĞER BU TESTTE...

dört saniye durabiliyorsanız 70

beş saniye durabiliyorsanız 65

yedi saniye durabiliyorsanız 60

sekiz saniye durabiliyorsanız 55

dokuz saniye durabiliyorsanız 50

on iki saniye durabiliyorsanız 45

civarında bir biyolojik yaşınızın olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer tek ayağınız üzerinde gözleriniz kapalıyken on altı saniye ve daha fazla durabiliyorsanız gözünüz aydın: Biyolojik yaşınız 40 ve daha aşağıda demektir.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ÖNEMLİ YENİ TEHDİT: SOSYAL İZOLASYON

Dünya Sağlık Örgütü, biraz geç kalarak olsa da yalnızlığın "