Hangi tıp

Sağlıkla ilgili algılarımız ve uygulamalarımızda ciddi bir değişim var.

Bu değişim hangi sağlık sistemini tercih edeceğimiz meselesini de içine alıyor. Son yıllarda çok sık konuşulur hale gelen farklı sağlık yaklaşımlarıyla karşılaşmamızın nedeni de zaten bu.

Pek çok insan yaşadığı sağlık sorunlarının çözümü için eskisinden farklı yeni ve hatta bazen tehlikeli olabilecek arayışlar içinde. Mesela, başı mı ağrıyor Bir dahiliye ya da nöroloji uzmanı ile görüşmek yerine gidip bir "ozon terapi kürü" almayı tercih edebiliyor. Ya da yıllardır çözemediği "şişkinlik, gaz, karın ağrısı vb." gibi sorunlarının çözümü için bir gastroentelolokmide bağırsak uzmanı ile görüşmek yerine bir fonksiyonel tıp uzmanı ile de görüşmeyi tercih edebiliyor. Bitmedi! Aramızda böbrek ya da karaciğer sorunlarına fitoterapi uzmanlarının önerdiği bitkisel ilaçlarla çözüm arayıp karaciğerini, böbreğini mahvedenlerin sayısı da bir hayli fazla. Peki, sebep ne Bu ayrışmanın nedenleri neler Doğru mu yapılıyor Bu kafa karışıklığının nedeni ne olabilir Siz olsaydınız hangi tıbbı tercih eder, sağlığınızda bir sorun olduğunda hangi tıp yaklaşımına sığınırdınız Tavsiyem şudur: "Allopatik tıbbı, yani modern tıbbı" tercih edin ve bilimsel ve modern tıp yaklaşımlarından asla ve asla vazgeçmeyin ama gerektiğinde de "yaşam tarzı tıbbı"nın ve onun yol arkadaşlarının tavsiyelerinden de faydalanın. "Tamamlayıcı ve geleneksel tıbbın" önerilerinden de istifade etmeyi düşünün. Nedenine gelince...

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ÖNEMLİ:HANGİ TIP NE YAPIYOR

VARAN 1

ALLOPATİK TIP


100 yılı aşkın bir süredir uygulamada olan bilimsel, modern, çağdaş tıp yaklaşımı budur. Standart, ölçülebilir, kanıta dayalı, bilimsel tıbbi uygulamalar yapar. Fizyolojik ve patofizyolojik bilgilere sırtını dayar. Kanıta dayalı farmakolojik (ilaç) veveya cerrahi tedavi yöntemleri uygular. Vazgeçilmez kuralı ve dayanağı bilimsel olması ve kanıta dayalı verilerden asla vazgeçmemesidir. Günümüzde sağlıkla ilgili her türlü sorununuzda çekinmeden sırtınızı dayayabileceğiniz sorunlarınızı paylaşabileceğiniz çözüm ortağı yapabileceğiniz tıp yaklaşımı aslında budur.

VARAN 2

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

TAMAMLAYICIBÜTÜNCÜL TIP


Son dönemlerde yeniden popüler hale gelen ama bir o kadar da tehlikeli olabilecek bilimden hatta akıldan uzak yaklaşımlar da içerebilen "alternatif tıp" başlıklı yaklaşımlar bir tarafa bırakılırsa "geleneksel tıp" yaklaşımlarını da içeren bu gibi tamamlayıcıbütüncülgeleneksel çözümlerden de faydalanmanız mümkündür. Bunlar yüzlerce yıldır uygulanagelen ama süreçleri hakkında yeterli bilimsel kanıtları hâlâ olmayan birçok sağlık uygulaması bileşenini içerir. Şifalı bitkilerden, o bitkilerintohumlarınçiçeklerin sularından, yağlarından ya da özel yöntemlerle ayrıştırılmış özütlerinden istifade eder. Daha birçok farklı alt başlıkları da vardır. Ne var ki bu tür terapilerin çoğu allopatik tıpmodern uygulayıcıları tarafından maalesef hâlâ kabul edilmemektedir. Bana gelince... Ben farklı düşünüyorum. Kanaatime göre, şarlatanlığa, ot çöp tüccarlığına, cambazlığa kaçmadıkları ve geleneksel uygulamaları sulandırmadıkları sürece tamamlayıcıbütüncül tıp uygulamalarının da özellikle farkındalık ile ilgili alanlarından dikkatli ve kontrollü bir şekilde istifa etmeniz mümkündür. Ama bir şartla! Alternatif tıp başlığı altında toplanan şarlatanlıklardan kesinlikle uzak durmalısınız.