Vefa sadece semt adı değildir

Foto Galeri Video Galeri E-Gazete Gündem Ekonomi Spor Magazin Teknoloji Otomotiv Sağlık Yazarlar Resmi İlanlar Anasayfa Yazarlar Vefa sadece semt adı değildir Bugünkü Yazarlar Tüm Yazarlar Orhan UĞUROĞLU 20 Kasım 2023 00:01 Vefa sadece semt adı değildir

Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu merhum Naim Süleymanoğlu.

Yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü ya da Türk Süpermeni diye kıymetini bilenler tarafından tüm dünyada tanınır Süleymanoğlu.

Haltere 1977'de, on yaşındayken başladı.

Tam 46 kere dünya rekoru kırdı.

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 63 rekor kırdı.

Bulgar Hükûmetinin Soya Dönüş Operasyonu ile Türk isimlerini yasaklayınca adı Naum Şalamanov olarak zorla değiştirildi.

Bulgaristan'daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986'da Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliğine sığınarak Türkiye'ye iltica etti.

Türkiye'ye ilticasında ve getirilmesi için merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, başbakanlığı döneminde devreye girdi ve Bulgaristan'a 1 milyon 250 bin dolar vererek Naim Süleymanoğlu'nu Türk vatandaşı yapıp Türkiye adına uluslararası yarışmalara katılması için izin aldı.

3 altın olimpiyat madalyası, 7 dünya şampiyonluğu ve 6 Avrupa şampiyonluğu ile Türk Bayrağını tarihte görülmemiş şekilde göndere çektirip İstiklal Marşımızı dünyaya dinletti.

Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 günü tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında öldü.

1988 Seul Olimpiyatları'nda Türkiye adına 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti.

Türkiye'ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran ilk sporcu oldu.

Silkmede kaldırdığı kendi ağırlığının üç katından 10 kilogram fazla olan 190 kiloyu kaldırarak dünyada bunu başaran tek kişi olarak tarihe adını yazdırdı ki bugüne kadar bunu başarabilen başka bir halterci çıkmadı.

Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü'nün daveti üzerine Bursa Milletvekili Hasan Öztürk CHP adına Millî haltercimiz Naim Süleymanoğlu'nun vefatının 6. yıldönümü anma törenine katıldı.

Edirnekapı Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine; Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Süleymanoğlu'nun ailesi, Bulgaristan'dan arkadaşları, eski millî güreşçi Efrahim Kamberoğlu ve genç sporcular katıldı.

Kabri başında konuşan Hasan Öztürk,