Yerli oyunlar 2024'e hızlı başlıyor

Türkiye, dijital oyun alanında geçen yıl 425 milyon dolarlık yatırım almıştı. İstanbul, Londra'nın ardından Avrupa'da oyun sektöründe en fazla anlaşmanın gerçekleştiği ikinci şehir oldu. Oyun pazarının büyüklüğü ise 1.5 milyar doları geçti. Ülkede, 522 aktif oyun stüdyo ve bu stüdyolara destek veren 12 hızlandırma, 7 ön kuluçka, 14 kuluçka merkezi mevcut. Oyuncu sayısı ise 40 milyonun üzerinde. Bir süre önce 2024'te çıkacak bazı yabancı oyunları duyurmuştuk. Pazar hızla büyümeye devam ederken bu hafta ise yeni yılda merakla beklenen ve hepsi Türkiye'de geliştirilmiş bazı yerli oyunları masaya yatırdık.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

COIN CHEF

Fortune Mine'ın geliştirdiği bu mobil oyun, sizleri lezzetli bir şans çarkına davet ediyor. kendi restoranınızı rakiplerinizden koruduğunuz bu oyun, dünya mutfağının lezzetli bir yolculuğuna da çıkarıyor. Oyunda her seviye için jetonlar kazanabiliyorsunuz.

PROJECT POLYGON

Ufuk ve Doğan Anteplioğlu kardeşlerin geliştirdiği oyun, 2024'te Xbox, Playstation ve PC için piyasaya çıkacak. Birçok farklı haritayı içinde barındıran oyunda bazen savaş haritalarında mücadele edecek, bazen de korsanların hüküm sürdüğü bir bölgede maceralar yaşayacaksınız.

MERGE STUDIO

Paxie Games'in mobil bulmaca oyunu, moda ikonu olmak isteyen bir stilist olan Michael'ın dünyasını ele alıyor. Rengarenk ve özenle hazırlanmış gündelik nesneleri birleştirme fikrine dayanan oyunda, kutulardan ve çantalardan bulduğunuz eşyaları bir araya getirerek yeni şeyler oluşturuyorsunuz. Oyun masaüstüne de gelecek.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

PARTY MONSTERZZ

Funmoth Games'in geliştirdiği bu oyun 5 Şubat'ta pazara sunulacak. PC sürümüne ek olarak, sonraki aylarda Xbox ve PlayStation için de yayınlanacak olan oyun, tek kişilik oynanabileceği gibi 4'erlik 2 takım halinde de oynanabiliyor. Engelleri aşmak, bulmacaları çözmek ve birlikte çalışmaya teşvik etmek için tasarlanan oyun, canlı grafikleri ve ilginç karakterleri ile komik bir deneyim vadediyor.

CODENKID

Şubatta piyasaya çıkacak bu oyun da PikaApp tarafından tasarlandı. Çocuklara algoritma oluşturmayı eğlenceli ve etkileşimli olarak öğretecek oyun, farklı harita ve karakterle dolu. Çocuklar, bu haritalarda oynarken algoritma ile birlikte mantık ve problem çözme becerilerini geliştirecekler. Oyun, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için geliştirildi.