Kararlarını İsrail'e uygulatamayan BM güvenilirliğini kaybetmiştir

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Gazze'deki savaşa 'acil ve uzatılmış ara verilmesini' ve tüm taraflardan uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi talep edilen karar tasarısını onaylaması elbette hem çok önemli hem de insani ve vicdanı açıdan memnuniyet vericidir.

Ancak İsrail bu kararı yok hükmünde değerlendirerek reddetti.

Zira ABD ve İngiltere korumasındaki Siyonist İsrail devleti, kurulduğu 1948'den bugüne izlediği işgalci politika, saldırı ve toplu katliamları nedeniyle BM'de alınan kararların hiçbirini uygulamadı.

Bir ülke BMGK kararına karşı gelirse, bir sonraki adım Konseyin cezai işlem başlatmasıdır.

BM şartı uyarınca BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararlara uymayan ülkelerin cezalandırılması için uluslararası bir gücün yetkilendirilmesini emredebilir.

Bunun dikkate değer bir örneği, 1991 yılında Irak lideri Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgalini tersine çevirmek için ABD öncülüğünde oluşturulan bir askeri ittifakın güç kullanmış olmasıdır.

1967 yılından bugüne Filistin topraklarını işgal ve Filistin halkına yönelik tehcir (zorla göç ettirme) ile soykırıma varan toplu katliamlar nedeniyle hiçbir zaman ne suçlandı ne de sorgulanıp cezalandırıldı.

İsrail terör devleti, 75 yıldır Filistin genelinde yıkım, işgal ve zorla göç ettirme ve cinayetlere sebep olmaktadır. 17 yıllık abluka Gazze'yi insan yaşamına uygun olmayan bir hale getirdi. Her 4 dakikada bir Filistinli, her 10 dakikada bir Filistinli çocuk öldürülüyordu. Şimdi ise yakılıp yıkılan Gazze bir harabeye döndü. İsrail'in hastaneleri, okulları, cami ve kiliseleri hedef alarak büyük bir yıkım ve toplu katliamlar gerçekleştirdiği bir gerçektir.

Ayrıca bölgede elektrik, yakıt, ilaç, su ve yiyecek akışını kesmek suretiyle Filistin halkını topyekûn cezalandıran, İsrail hakkında davalar açılabilir olduğu halde maalesef ABD'nin siyasi gücü ve baskıları nedeniyle İsrail hakkında 'Beynelmilel hukuk' işletilmemesi diğer bir hukuk ihlali ve bir savaş suçudur.

Kısacası, Gazze Şeridi, dünyanın en büyük açık hava hapishanesinden, en büyük açık mezarlığına dönüştüğü bir gerçektir.

Filistinlileri soykırıma tabi tutan İsrail'in hedefi, Filistin'i haritadan silmektir.

Ve tüm bu yaşanan vahşet karşısında BM, kararlarını hiçe sayan İsrail'e karşı caydırıcı bir yaptırım veya ceza uygulayamamış olması hukuki bir utançtır.

Şimdi, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) ve Lahey Adalet Divanı, uluslararası hukuki organlar olarak devreye girmeli ve gecikmeden,