İsrail'in soykırım rantı

ABD'nin Ermeni soykırımını savunmasını ama İsrail'in savunmamasını, Türkiye'deki kimi çevreler uzun yıllar boyunca "Yahudi dostluğu"nun göstergesi olarak savundu. Üstelik buna tarihsel gerekçeleri de vardı, Osmanlı en zor zamanlarında Yahudilere kucak açmıştı.

Hem Türkiye'ye dostlukları nedeniyle hem de daha önemlisi gerçeğe sadakatlari nedeniyle "Ermeni soykırımı" meselesine ABD'den farklı bakan Yahudiler elbette var. Tehcirin bir soykırım olmadığını, önce Çarlık Rusya'sının ardından da emperyalist İngiltere'nin kışkırtmasıyla Ermenilerin ayaklanmasının karşılıklı mukatelekırım doğurduğunu ve bunun Hitler'in Yahudilere uyguladığı soykırımla benzerliğinin olmadığını saptayarak ABD'nin "Ermeni soykırımı" tezlerine karşı çıkan Yahudiler elbette var.

Ancak İsrail devletinin ve Siyonist Yahudilerin gerekçesi başka.

İSRAİL RANTI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR

İsrail devleti ve Siyonist Yahudiler, soykırımı bir rant olarak kullanıyor ve büyük politik getirisi nedeniyle de bu rantı kimseyle paylaşmak istemiyor. Dünyada tek soykırıma uğrayan halkın kendileri olarak kalmasını sağlayarak bunu Filistin'i işgale ve terörist eylemlerine kalkan olarak kullanmak istiyor. Yoksa Türkiye'ye bakışta ABD'yle çok farklı oldukları için değil.

Hüsnü Mahalli'nin Filistin Benimdir (Kırmızı Kedi, 2020) kitabının tartışması sırasında bu çok net görülmüştü. Kimi yarı resmi İsrailli yetkililerin de karıştığı o tartışmalarda, soykırımın nasıl ranta dönüştürüldüğü iyice su yüzüne çıkmıştı.

Kitaba saldıranların derdi şuydu: Tamam, Hüsnü Mahalli kitabında "Yahudi soykırımını" inkâr etmiyordu ama Hitler'in komünistlere, Çingenelere, Slavlara da soykırım uyguladığını yazarak "Yahudi soykırımını" sulandırıyordu, zayıflatıyordu!

Kendilerine uygulanan soykırım asla zayıflatılmamalı ve rantı başkalarıyla paylaşılmamalı ki rahatça Filistinlilere karşı etnik temizlik yapabilsinler!

ELON MUSK'IN VAHİM YASAĞI!

O rantı nasıl kullandıklarının en önemli örneklerinden biri sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk'a uyguladıkları ağır baskıdır. Üstelik Musk'ın tepesinde sadece İsrail hükümetinin değil, ABD hükümetinin de kılıcı dolaşmaktadır. Musk da genel kitle ile ABD-İsrail arasında zikzaklar çizmektedir.

Örneğin Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, bir kullanıcının X'te yaptığı, "Yahudiler, insanlardan kendilerine karşı kullanmayı bırakmalarını istedikleri nefreti tam da beyazlara karşı kullanıyor" paylaşımına "Gerçekleri söyledin" yorumunu yapan Musk'