'Taşçılar, Kağıtçılar ve Makasçılar'

Küreselleşen ve hızla değişen dünyada neler olup bittiğini anlamak giderek zorlaşıyor.
Rusya-Ukrayna ve ABD destekli İsrail- Filistin savaşıyla dünyada dengenin sarsıldığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Arka planda ise enerji, finans ve istihbaratlar arasında "acımasız" bir paylaşım savaşı var. Dünya derin bir kırılmanın eşiğinde.
Peki bu büyük paylaşım savaşını nasıl okumalıyız
Önce değerli yazar Alev Alatlı'nın dünyanın en büyük beş ailesiyle ilgili şu tespitin aktaralım:
"John D. Rockefeller: Petrol imparatoru, ünlü Standard Oil Tröst'ün sahibi, 1890'lı yıllarda Birleşik Devletler petrol endüstrisinin yüzde yetmiş beşi kendisine ait. Yaklaşık 150 yıllık bir 'Rockefeller Hanedanı'ndan bahsediliyor, servetlerinin 1-2 trilyon dolar olduğu hesap ediliyor.
John P. Morgan: Uluslararası banker ve gezegenimizin ilk milyar dolarlık (1901 yılı itibariyle) endüstrisinin, U.S. Steel'in sahibi, 'Amerika'yı Amerika yapan adam' diye bilinen kişi.
Andrew Carnegie: 1890'da İngiltere toplamından daha fazla çelik üreten Carnegie Çelik'in sahibi, ayrıca kömür ve demir madenleri, ticaret gemileri ve demiryolları var.
Mayer Rothschild: Ünlü Rothschild Hanedanı'nın kurucusu banker - Rockefeller'den daha zengin, 2000'li yılların başındaki servetlerinin 3 trilyon dolar olduğundan bahsediliyor.
Cecil Rhodes: Ünlü Elmas İmparatoru. Güney Afrika elmas tarlalarını işleten, Güney Afrika'yı İngiltere adına fetheden adam. Ayrıca apartheidırk ayrımının mucidi."
Alatlı'nın bu şirketlerle ilgili şu notu da bugünü anlamak açısından önemli:
"İnsaf nedir hiç bilmediler. Kendi ırklarını bile kayırmadılar"
Şimdi gelelim bugüne... Siyasi aktörler izliyor mu bilemem ama Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün birkaç gün önce Akıl Odası programında bugün dünyada yaşanan küresel jeopolitik gelişmeleri, mühendis Cemil Şinasi Türün'ün sembolleştirdiği; "Taşçılar, Kağıtçılar ve Makasçılar" arasındaki savaşla ilişkilendiriyor.
Türün'e göre dünya ekonomisini belirleyen finans ve enerji piyasalarıydı. Bu alanlarda savaşan ve öne çıkan iki aile var; Rothschild'ler ve Rockefeller'lar.
Taşçı Rockefeller'ler maden, petrol ve enerjiyi, kağıtçı Rothschild'ler bankacılık ve finansı, Makasçılar ise Pentagon, CIA ve MI6 gibi istihbarat örgütlerini temsil ediyor.
Türün, bu güçler arasında yaşanan gerilimlerin çok ciddî jeopolitik sonuçlara yol açtığını söylüyor. Bu tabloyu