AK Parti MKYK üyesi: Yüzde 501 değişirse tüm sistem altüst olur

'Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde basit çoğunluk mümkün mü'

Bu soru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 501 sistemini eleştirmesinden sonra daha anlamlı hale geldi.

Erdoğan, basit çoğunluğun mümkün ve gerekli olduğunu düşünüyor.

Uçakta şöyle konuştu:

"501 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 501 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil."

AYVALI'NIN KİTABI

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı, geçen yıl çıkardığı 'Hangi Türkiye' adlı kitabında, girişte alıntıladığım soruya yanıt arıyor.

Zannetmeyin ki, "Basit çoğunluk mümkün" diye yanıt veriyor.

Kitabını yüzde 501'i savunmak için yazdığı bile söylenebilir.

Ayvalı, şu görüşü dile getiriyor:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yürütme seçimlerinin basit çoğunluk ile yapılması tüm sistemi altüst eder.

Toplumun salt çoğunluğunun desteğini alamamış bir yürütme kurgusu, yüksek kararlılık ve sabır isteyen her politikasında muhalefetin sabotajına müsait hale gelir.

En ufak bir kamuoyu baskısında yönetim mekanizmasının hareket kabiliyeti sarsılır. İşte asıl o zaman hükümetler Türkiye'nin 'devasa' sorunlarını çözemezler."

YÜZDE 40, DAHA ÇOK İTTİFAK GETİRİR'

Ayvalı, yüzde 501'in ilk turda yüzde 40'e çekilmesi görüşünü daha çok ittifak doğuracağı gerekçesiyle eleştiriyor.

Diyor ki:

"Bu daha fazla ittifak doğurmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Türk siyasetinin ana akım siyasal partiler etrafında kümelenmeye ihtiyacı vardır. Daha çok bölünmeye değil."

Ayvalı'nın bir diğer sorusu şu şekilde:

"Yüzde 501'e neden karşılar"

Muhalefetin 501'de oyun kuramadığı için parlementer sistemde ısrar ettiğini savunuyor. Bu yüzden CHP'nin HDP'ye mecbur kaldığını ileri sürüyor.

Ayvalı, yüzde 501 sayesinde partilerin marjinal yanlarını törpülemek zorunda kaldığını iddia ediyor.

Şöyle diyor:

"Yüzde 501'de vesayetin oluşması ne teknik ne pratik olarak mümkündür. İktidarın bir parçası olmak istiyorsanız kurduğunuz ittifakın gereği olarak marjinal yönlerinizi törpülemek zorundasınız. Toplumun en azyüzde 70-80'ine hitap eden bir siyaset üretmek gerekir ki 501 alınabilsin."

PARMAKLAR ALA'YI GÖSTERİYOR

Ayvalı'nın yorumuyla Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni savunurken ortaya koyduğu genel çerçeve ve bugüne kadarki söylemi örtüşüyor.

Ayrıca Ayvalı, 501'i savunan tek AK Partili değil.

Erdoğan'ın Başdanışmanı Mehmet Uçum'un da bu görüşte olduğu biliniyor.

Ne değişti de Erdoğan, yüzde 501'den kurtulmak istiyor

Dün "Erdoğan'ı kimler ikna etmiş olabilir" diye sorduğum bir Beştepe sakini, Genel Başkan Vekili Efkan Ala'yı işaret etti. Ala'nın AK Parti'nin MHP'den 'bağımsız' olmasını savunduğunu söylüyorlar.

MHP YÜKÜ

Bu varsayıma göre kimi AK Partililer MHP'nin yüzde 10 oyla başta yargı ve emniyet olmak üzere bürokraside güç biriktirmesinden rahatsız.

MHP'nin kabinede ve AK Parti'de taşları yerinden oynatıyor olmasından şiddetle yakınıyorlar.

Onlara göre Mahir Ünal'ı istifa ettiren de, Süleyman Soylu'yu İçişleri Bakanlığı koltuğunda tutan da Bahçeli.

Diğer taraftan AK Parti'nin MHP'yle temas ederek, milliyetçi dönüşüm yaşadığını ve Kürt seçmenden uzaklaştığını savunuyorlar.

Yüzde 501'i basit çoğunlukla değiştirerek, ittifakı bir ihtiyaç olmaktan çıkarmak ve böylece MHP 'yükünden' kurtulmak istiyorlar.

YENİ BİR OYUN PLANI MI

Ancak ben Erdoğan'ın yerel seçimden önce MHP ile karşı karşıya geleceğine ve Cumhur İttifakı'nı bozacak hamleler yapacağına ihtimal vermiyorum. Erdoğan, bu çıkışını Bahçeli'den habersiz yapmış olamaz.

MHP'nin desteği olmadan 501in değişmesi mümkündeğil.

MHP'liler AK Parti'nin kendisinden 'kurtulmak' için getireceği bir değişikliğe neden evet desin

Erdoğan ve Bahçeli'nin yeni bir oyun planından söz etmek daha akılcı geliyor.

Dün görüştüğüm MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Bahçeli'nin bugünkü grup toplantısını işaret ederek, "Yarını bekleyin" dedi. Yalçın, Bahçeli'nin detaylı bir konuşma yapacağını belirtti.

ZEHİRLİ BAL

Yeni oyun planı, Erdoğan'a üçüncü kez cumhurbaşkanı adaylığı sağlayacak bir anayasa değişikliği paketini içeriyor olabilir.

Anayasa'ya göre Erdoğan'ın yeniden aday olması, TBMM'nin erken seçim kararı almasına bağlı.

Yüzde 501 tartışması muhalefete "Bak sen de ittifaka muhtaç olmadan kazanabilirsin" şeklinde bir lokma zehirli bal uzatarak, Erdoğan'ın siyasi ömrünü uzatma operasyonuna el kaldırtmaktır.

Zaten yüzde 501 koşulunun değiştirilmesi, ittifakları otomatik olarak sonlandırmaz.