Kalem Efendileri

Bu hafta tanıtacağımız eserler, başlıkta da yer aldığı gibi kendisi de bir kalem efendisi olan araştırmacı, gazeteci, yazar Mehmet Nuri Yardım'a ait kitaplardan üç adedi.

Mehmet Nuri; Cağaloğlu, Divan Yolu ve Babıâli'de dirsek çürüten 45 yıllık şahitlerdendir.

Buralarda yakın tarihe damgasını vurmuş ne kadar; gazeteci-yazar-mütefekkir-tarihçi-eğitimci-akademisyen-şair gelip geçtiyse; Mehmet Nuri hepsiyle bir şekilde yakın dost olmuş, hayatlarını kaleme almış ve edebiyatımızın bugününe ve yarınına not düşmüştür.

Akıl Fikir Yayınlarından çıkan ilk kitabın adı; "Kalem Efendileri" adını taşıyor ve şöyle deniliyor:

"Kalem bizde mukaddestir. Üzerine yemin edilmiştir. Yaşarken ömrümüze anlam katanlardandır. Destanlar, menkıbeler, şiirler, türküler kalemle dile gelmiştir.

Hislerimiz ve hatıralarımız, sevgimiz ve hasretimiz mektuplarla kaleme dökülmüştür. Bilgi ve hikmet, kalem sayesinde var olmuştur.

Burada bahsedilen 'kalem efendileri', geçmişten günümüze ulaşan, bugünden de yarına taşınacak olan kıymetli şahsiyetlerdir.

Onlar kültürümüzü, sanatımızı, edebiyatımızı ve medeniyetimizi kucaklayan ve kuşatan abide insanlardır. Bizi kanatlandırıp geniş ufuklara doğru taşıyanlardır".

İkinci eser, "Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hatıraları" ismiyle yayınlanmış. Bu kitapta da yazar ve şairlerin hayat hikâyelerine dair kader ve nasip yıllar anlatılmış.

Sevilen şair ve yazarlarımız nasıl bir çocukluk yaşadı İlk duyguları, mutlulukları, acıları, özlemleri nelerdi

Edebiyatçılarımızın yazdığı ilk şiirler, karaladıkları ilk deneme ve hikâyeler çevrelerinde nasıl karşılandı İlginç olaylarla dolu yazı serüvenlerinden unutulmayanlar

Karşılaştıkları olaylar zinciri onları ne şekilde etkiledi

Bu sorular, kitapta cevabını buluyor.

Okuyucu şiir ve yazılarını okudukları edebiyatçıları, bu kitapla daha yakından tanıma fırsatı bulacak, yaşadıkları çocukluk yıllarına tanık olacak ve onların hikâyelerine konuk olacaklar.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın tavsiye ettiği ve 10. baskısı yapılan kitapta, okullarda okutulan 70 ünlü edebiyatçının anılarıyla birlikte fotoğraf ve özgeçmişleri de yer almakta.