Siyasi manzara -1-

Mahalli seçimleri de geride bıraktık ve bundan böyle Türkiye'mizin önünde seçimsiz ve inşallah gailesiz tamı tamına bir dört sene var.

Genel seçimlerin sonucunda Cumhur İttifakı tek başına iktidar, mahalli seçimlerin sonucunda da Türkiye'mizin geneli itibariyle muhalefet partileri yönetimdeler.

Vaki olanda hayır vardır; milletimiz hem iktidara ve hem de muhalefete, bir yandan kredi açarken diğer yandan da sınava tabi tutuyor.

Demokrasinin güzel taraflarından biri de budur; seçmen, verdiği oylarla, seçtiklerini yarışa tabi tutar. Kim ya da kimler en iyi performansı gösterip millete hizmette öne geçerse, bir sonraki seçim sandığının galibi olmayı hak eder.

Millet, her iki tarafa da 'hadi gösterin kendinizi' diyor.

CHP, yeni genel başkanı olan Özgür Özel'le çok iyi bir çıkış yaptı. Kılıçdaroğlu'nun ve ondan öncekilerin ısrarla göremedikleri nokta budur. Millet kavga istemiyor ama şimdiye kadarki CHP, muhalefeti iktidarla kavga etmek ve iktidarın yaptığı en güzel şeyleri bile beğenmemek ve eleştirmek şeklinde anladı ve öyle yaptı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Demokrasi tarihimiz, muhalefete düşmeyi bir türlü hazmedemeyen CHP'nin yıkıcı ve asla uzlaşmaz tavrıyla geçti. Demokrasi maceramız; İnönü-Menderes, Ecevit-Demirel, Baykal-Erbakan, Baykal-Erdoğan, Kılıçdaroğlu-Erdoğan arasındaki kıyasıya kavgalarıyla geçti.

Öyle ki, birinin ak dediğine diğeri kara demeyi marifet bildi. Ve hatta daha da vahimi, cenazelerde bile tokalaşmadıkları gibi birbirlerinin yüzlerine bile bakmadıkları oldu.

Peki millet, bu denli yalan ve iftira üzerine kurulu yıkıcı, ifsat ve imha edici muhalefete prim verdi mi Elbette vermedi; millet bu anlayıştaki siyaseti sittin senedir muhalefete mahkûm etti. Ana muhalefet partisi olarak CHP yüzde 25 bandında çakılı kaldı.

Muhalefetsiz demokrasi olamayacağına göre, oyunu kurallarına göre oynamaktan başka çare yoktur. Yani muhalefet elbette olacak ve üstelik yapacağı muhalefetle; sadece ne olmayacağını değil, ne olması gerektiğini de gösterip iktidara alternatif olduğunu gösterecek.

Ama CHP'nin şimdiye kadarki muhalefet etme modeline baktığımızda, bu partinin iktidar olmak istemediği anlaşılır. Zira tüm yapılanlara olmasın diyor lakin ne olması gerektiğini asla söylemiyor.