PYD'yi inleten, DEM'i söyleten Ankara-Şam düeti

Ankara ile Şam arasında devam eden diyalog arayışlarının sahadaki kaostan beslenen fırsatçıları ve en başta da PKK terör örgütünü rahatsız ettiği çok açık.

Geçen hafta önce Kayseri'de Suriyeli sığınmacılara, eş zamanlı olarak Suriye'nin kuzeyinde Türklere karşı sahnelenen provokasyon kısa sürede sönümlendi, saldırganlara bayrak itinayla öptürüldü ama PKK cenahındaki huzursuzluk dinmiyor.

2012'den beri ABD eliyle semiren PKK işgal ettiği alana hakim olamadı.

Son olarak Şam yönetimiyle uzlaşarak legalleşmeyi umuyordu, o da olmadı.

Tam da bu yüzden rasyonel bir diyalog zemini arayan Ankara ile Şam'ı sabote etmeyi deniyor şimdilik.

SÜRECİN KISA TARİHİ

Bu sürecin nasıl oluştuğunu anlamanız için kısa bir kronolojiyi takip etmenizi isteyeceğim. 2024 başından başlayan bu çizelgeyi biraz kendi takibim biraz güvenlik ve diplomatik kaynaklardan edindiğim izlenimle oluşturduğumu belirtmeliyim.

- Ankara - Şam ilişkileri Arap baharı ve Suriye iç savaşıyla beraber gerildi ve koptu.

- Uzun süren ilişkisizliğin ardından dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriyeli mevkidaşıyla Ekim 2021'de ve Mayıs 2023'te iki kez görüştü, aşağı yukarı bir çerçeve belirdi ama devamı hemen gelmedi.

- 2024'ün başında başka bir arayış başlamıştı. ABD'nin Irak'tan çekileceği konuşuluyordu. Bu esnada Moskova'nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentiyev SDG'ye hitaben "er ya da geç ABD Suriye'den de çekilecek, o zaman derdinizi Şam'a anlatırsınız" deyince...

- ...PKK panikledi. Şam ile görüştüklerini duyduk o aralar. Hatta SDG'nin Suriye rejimini uzlaşmaya ikna etmek için "petrol paralarını paylaşmayı (işgal ettiği Suriye petrolünün parasını yani) ve muhaliflerin kontrolündeki bölgeyi beraber geri almayı teklif ettiği de söylendi.

- Ama anlaşma olmadı, 8 Nisan'da SDG, Şam ile görüşmelerden sonuç alamadığını ilan etmek zorunda kaldı.

- Ve Aralık 2023'te kabul ettiği sözde anayasaya dayanarak işgal ettiği bölgelerde 30 Mayıs'ta yerel seçime gideceğini duyurdu SDG. Bu arada sözde anayasa mevcut Suriye'yi yok sayarak hayali bir Suriye üzerinden haritalar çiziyor.

- ABD İsrail ve Ukrayna ile meşguldü, taraflarda bir "Suriye yorgunluğu" vardı ama Türkiye gayet zindeydi. Sahada seçimlere itirazlar, aşiret ayaklanmaları oldu. Seçimler 11 Haziran'a ertelendi. Türkiye yine devreye girdi. ABD de "şartlar uygun değil" diyerek engelledi SDG'yi. Seçimler bu kez belirsiz bir tarihe ertelendi.

- Suriye Devlet Başkanı Esed işte bu gelişmelerin ardından yaptı "Türkiye ile görüşmeye hazırız" açıklamasını. (Şam'ı ikna eden şartları 9 Temmuz tarihli yazımda anlatmıştım.)