BM kürsüsünde Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün BM Genel Kurulu'na hitap edecek.

Erdoğan her sene doğru, isabetli ve etkili mesajlar verdiği için bugün de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla gurur duyacağımız bir konuşma yapmasını bekliyoruz kendisinden.

Hakkı söyleyeceğini, sorunlara dair net çözüm önerilerini sunacağını umuyoruz.

Malum bu sene "Güvenin yeniden tesisi ve küresel dayanışmanın yeniden canlandırılması" temasıyla toplandı BM.

Seçilen başlığın da "açık" ettiği gibi büyük bir "güven bunalımı" içinde yaşlı dünya. Çatışmaların yayılma ihtimali, kutuplar arası gerilim, iklim krizinin ölümcül boyutlara ulaşması, yeni salgın korkusu, gıdaya erişimin zorlaşması, küresel enflasyon gibi devasa sorunların varlığı ve küresel güç dengelerinin değişmekte oluşu ülkeleri hem korkutuyor hem yeni dünya düzeni için "acaba mı" dedirtiyor.

CESARET AŞILAYACAK

İşte o "acaba"yı "neden olmasın"a dönüştüren, ülkelere cesaret aşılayan bir lider Erdoğan.

On yıldır BM kürsüsünde iki şey yapıyor Cumhurbaşkanı.

"Dünya 5'ten büyüktür", "Daha adil bir dünya mümkün" diyerek hem güçlü bir itirazı dile getiriyor Cumhurbaşkanı hem umut aşılıyor.

BM'de reforma gidilmesini ve krizler karşısında vaktinde harekete geçmeyen BMGK'nın hesap verebilir hale gelmesi öneriyor Erdoğan. "Uluslararası sistem kurallara dayalı ve adil bir biçimde reforma tabi tutulmalı" diyor.

EVRENSEL BEYANNAME KÂĞITTA MI KALSIN

Ham bir hayal değil bu. Gerçekleştirilebilecek bir ideal ve etkisi giderek yayılıyor.

BM Güvenlik Konseyindeki 5 üyenin kendi menfaatlerine göre kullandıkları veto yüzünden dünya haksızlığın, adaletsizliğin, eşitsizliğin kol gezdiği bir yer çünkü.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında donup kalmış arkaik bir yapı BMGK. Dünya değişti değişiyor ama giydirilen elbise daralmış, demode kalmış, yırtılmış yıpranmış ama yamanmıyor bile.

Bazı devletler diğerlerine üstünlük taslıyor. Bazı insanlar diğerlerinden daha eşit. Daha üstün, ayrıcalıklı, iyi şeylere daha layık. Diğerleri o kadar da değil... Öldürülebilir, açlıktan hastalıktan ölmesine göz yumulabilir, mülteci olduğunda eziyet edilip bindiği botu şişlenebilir... Müslümansa hakları gasp edilip kutsallarına hakaret edilebilir...

Bu yüzden BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi kağıt üzerinde güzel duran ama gerçek hayata geçmemiş, bu gidişle hiç geçmeyecek bir metin durumunda.

Oysa dünyanın, insanlığın bu ortak değerlere, ideallere ihtiyacı var.

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde garanti altına aldığı, Medine Vesikasında ilan ettiği hukuka Müslümanlar olarak bizler tâbi olsak da dünya geneli için BM Evrensel Beyannamesi asgari standart sayılabilmeliydi.

1,5 MİLYAR MÜSLÜMAN TEMSİL EDİLMİYOR

Diğer yandan dünya üstündeki bir buçuk milyar Müslümanın BMGK'da söz hakkı yok mesela. Hem eksik temsil sorunu var hem yükselen İslam karşıtlığı, Müslüman düşmanlığı gibi tehlikeleri önleyecek akıldan ve mekanizmalardan yoksunluk sorunu var.

Artan İslam düşmanlığına, kutsal kitabımıza yönelen saldırılara ve yükselen ırkçılığa karşı tarihi bir çıkış yapmasını beklemeliyiz bugün Cumhurbaşkanından. İsveç'in NATO üyeliğine karşı hem F16 şantajına hem "ifade özgürlüğü" kamuflajlı Kuran-ı Kerim'e yönelik saldırılara boyun eğmesini bekliyorlar Türkiye'den. Birbirinden ayrı her üç konuda da doğruyu dile getirecektir Erdoğan.

BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK