Paranız da bayram etsin

Yaklaşık 1.4 trilyon liralık para vatandaşın vadesiz hesabında park etmiş durumda. Oysa günlük faiz kazancı önemli fırsat sunuyor. Özellikle 9 günlük bayram tatilinde bu parayı fonlara ya da günlük vadeli mevduata yatırarak kazanç sağlamak mümkün. İşte paranıza da bayramı yaşatacak alternatifler...

Ramazan Bayramı ve hafta sonlarıyla birlikte toplam 9 günlük bir tatil dönemi oluşacak. Bir başka deyişle tatil, 6 Nisan Cumartesi günü başlayıp 15 Nisan Pazartesi günü sona erecek. Bankada parası olanlar için bu 9 gün hiç de azımsanacak bir süre değil. Mevduat faizlerinin yüzde 50-55 bandına yükseldiği, günlük yüzde 0.15'e ulaşan getiri alternatiflerinin olduğu böylesi bir dönemde hesaplarda 1 kuruş dahi boşta bırakılmamalı. Fakat vadesiz hesapta önemli tutarda paranın park etmiş olduğu anlaşılıyor.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

SERMAYENİZ ARALIKSIZ ÇALIŞSIN

Merkez Bankası'nın 22 Mart tarihli verilerine göre; vadesiz hesaplarda yaklaşık 1.4 trilyon lira bulunuyor. Bu paralar genelde 3-4 gün sonra ödenecek kira, ay ortasında kapatılacak kredi kartı borcu veya fatura için tutuluyor. Ne amaçla olursa olsun birikimleri gecelik değerlendirmek mümkün. 9 günlük bayram tatili bu anlamda avantaja çevrilebilir. '1000 liranın faizi ne olacak' demeyin. Eski alışkanlıklardan kurtulun. Küçük tutarlara dudak bükmeyin. Damlaya damlaya göl olur.

HANGİ SEÇENEKLER VAR

Çalışansanız maaşınız yattıysa, emekliyseniz ikramiyenizi aldıysanız, esnafsanız ve hesabınıza ödeme geldiyse hemen bu paraları küçük büyük demeden işletmeye başlayabilirsiniz. Bu anlamda kısa süreli vadeli mevduat hesapları elbette bir alternatif. Ancak yıllık vadeli mevduat faizlerinin yüzde 50'nin üzerine çıktığı bir dönemde 9 günlük bir hesap açılması halinde ödenecek faiz yüzde 25-30 arasında olacaktır. Örneğin; yüzde 27 faizle 10 bin lirayı 9 günlük yatıranlar net 63 lira kazanıyor. Bugün bir Fast ücretinin en az 4-5 lira olduğunu düşünürsek az da sayılmaz. Fakat aynı tutara daha çok kazanmak mümkün. Onun da yolu günlük fonlardan geçiyor.

VERGİDE İNCE DETAY

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Para piyasası fonları, kısa vadede faiz sunan repo, ters repo, Hazine bonosu, özel sektör tahvili, mevduat gibi ürünlere yatırım yapıyor. Buradaki getiriler Merkez Bankası'nın faiz artırımına paralel yükseliyor. 30 Nisan 2024 tarihine kadar yatırım yaparsanız fon satışından elde edeceğiniz kazançlar vergiden muaf. Bu sürenin de uzatılabileceği ifade ediliyor. Stopaj istisnası ile vadeli mevduata göre kazançtan yüzde 5 vergi avantajı elde ediliyor. Fonları uzman ekonomistler yönettiği için yıllık yüzde 0.45 ila yüzde 1.5 arasında yönetim ücreti oluyor.

TL ODAKLI FONLAR İYİ BİR ALTERNATİF

Günlükte en iyi alternatiflerden biri de TL para piyasası fonları. Son dönemde bu fonlara ilgi bir hayli artmış durumda. Fon bilgilendirme platformu TEFAS'a açık olan tüm fonlara, banka ve aracı kurumlardaki hesaplarınız üzerinden yatırım yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle yatırım hesabı açmalısınız. Bu işlem mobil bankacılık yoluyla sözleşmelerin ve izinlerin onaylanması yoluyla kısa sürede yapılabiliyor. İşlemleri yaptıktan sonra seçtiğiniz TL para piyasası fonları için alış emri girebiliyorsunuz.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı