Hrant Dink'in solculuğu

Hrant Dink'in katili hapisten çıktı. Azmettiricilikten ceza alan iki kişi ise mahpus. Azmettiriciler içeride katil dışarıda olunca bir garabet ortaya çıkıyor. Belli ki az ceza alsın diye 17 yaşındaki gencin eline silah vermişler. Dedikleri gibi de oldu. Cezayı yaşına göre aldı ve uzatıla uzatıla hapiste tutuldu. Artık uzatılamayacağı anlaşılınca bırakılmak zorunda kalındı. Bunu ben söylemiyorum, hukukçular söylüyor. Burada asıl itibar edilecek zat Hrant Dink'in ailesinin avukatı. Müddeti bitti, diyor. Onun için ondan fazla da fikir almadılar.

Müteveffa Hrant Dink, o zamanki yazdığım gazeteye geldi, oturduk. Uzun uzun konuştuk. Ama gazete yönetimi röportajı yayınlamaktan çekindi. Bir haftalık haber dergisinde de yazıyordum. Oraya da gönderdim. O dergi yönetimi de uzak durdu. Hrant'a "Maalesef röportajını yayınlatamadım, sen yayınla." dedim. O da yayınlamak istemedi. Mutlaka yakınları o röportajı biliyordur. Kaç defa yazdım, müteveffanın hatırasına siz yayınlayın, dedim. Yayınlayacaklarına onun adına kurulan vakıf, değişik yazılarımda akılları sıra "nefret suçu" buldular, beni önce savcılığa, sonra mahkemeye verdiler. Şikâyet dilekçelerine imza atanlar bilinen isimler. Belli ideolojilerin emir kullarının gözlerinin ne kadar kapalı, kulaklarının ne kadar tıkalı olduğunu bir kere daha anladım.

Bu, Hrant'la tek röportajımız değildi. Başında olduğum haftalık gazetede, millî maçların azınlıklarda uyandırdığı duyguya dair görüşlerini aldık ve yayınladık.

Hrant çok konuşurdu, ekrandan inmezdi. Birtakım sözlerini açması için kendisine mail atardım. Yanlış anlaşılsın istemiyordum. Ama nefret söylemcileri peşin hükümlü. "Hepimiz Ermeni'yiz", "Hepimiz yıkıcıbölücü solcuyuz." dairesine girmeyenler düşman gösterilir.

Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu diye biri var. "Nefret Söylemi veveya Nefret Suçları" kitabının editörü. Akademik basamaklardan geçen titiz olmalı, değil mi Benim olmayan bir yazıdan, nefret suçu işlediğimi çıkarmış. Velev ki, o yazı benim, niye insanlardan nefret edeyim! Görüşlerimiz örtüşmüyorsa, bir bir sıralarız. O da kanunlar çerçevesinde olur. Yok illâ "Hepimiz yıkıcıbölücü solcuyuz" tarafında olacaksın, yok illâ "Hepimiz Ermeni'yiz" grubunun çizgisinde yazıp konuşacaksın. Delilsiz bir alıntım, bir yorumum olabilir mi

Alper Görmüş adlı biri var. Üzerime geliyor. Onu da ifşa ettiğim, "İslâmcı beslemesi ateist!" (2 Şubat 2014) yazıma girebilirsiniz.

Hrant'ın katilinin serbest kalmasından sonra "Hrant'ın Arkadaşları" grubu atağa geçti. Bildiri falan yayınlıyorlar, orada burada konuşuyorlar. Merak ettim, bu