Sultan, Manas'ta ayakta alkışlandı

Bişkek Uluslararası Film Festivali'nin Türk Günü ve 7. Türk Filmleri Haftası'nın galası Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde yapıldı.

Gecede Manas Üniversitesi'nin nişanı takdim edilen Türkan Şoray'ı üniversitenin rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan kapıda çiçekle karşıladı. Sanatçı, kendisine "Hoş geldin"diyen rengarenk milli kıyafetler giymiş genç kızlarla kameralara poz verdi.

Türkan Şoray'a sahnede Manas Nişanı takdim edilmeden önce dev ekranda sanatçının tanıtım filmi, ardından da ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 'Kırmızı Eşarp' kitabından 'Selvi Boylum Al Yazmalım' olarak çekilen filmin 1978 yılında Bişkek'teki galasından görüntüler yayınlandı.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Sunucuların Kırgızca ve Türkçe anonslarının ardından sahneye çıkan Şoray, salondakiler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Türkan Şoray'ın Bişkek'te olduğu dönemde Kırgız televizyonunda Kadir İnanır'la birlikte oynadığı 'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmi, ardından da Cengiz Aytmatov'un aynı eserini çeken Rusların filmi peş peşe yayınlandı.

Kızına sürpriz hediye

Türkan Şoray, gündüz hediye almak için alışverişe çıktı. Sanatçı, her şeyin el yapımı olduğu bir butikten kardeşi Nazan Şoray'a kolye, kızı Yağmur Ünal'a yüzük ve küpe aldı. Şoray, koyun yününden bebek ayakkabısını çok beğenip alınca sordum, bu hediye kime diye

Sanatçı gülerek, "Yağmur'un çocuğuna. Evlenip çocuk yapar herhalde" dedi.

'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın yazarı Cengiz Aytmatov'un müze evini ziyaretinde yazarın torunlarını ve Supara Müzesi'nde mangala oynayan çocukları, "Ne tatlı şeylersiniz" diye seven sanatçının torun sevgisinin simgesi gibiydi o ayakkabılar.

Türk Filmleri Haftası'nın açılış filmi 'Son Akşam Yemeği'ydi. Türkan Şoray, galada filmin küçük oyuncusu Arzu Aksu'yu tebrik etti.

Kırgız çocukta 'Rafadan Tayfa'

Türk Filmleri Haftası, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle alt yıldır Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılan bir etkinlik.

Kırgızistan Kültür Bakanlığı yetkilileri Türk Film Haftası'nı düzenleyen Yerli Düşünce Derneği'ne, "Bu yıl ilk kez uluslararası bir film festivali yapacağız. Yedinci Türk Film Haftası'nı festivalimizin bünyesine alalım" teklifinde bulundu.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

Bu teklifle başlayan iş birliği kapsamında Kırgızların, Türkiye'yi ilk festivallerinin ilk konuk ülkesi yaptığını söyleyen Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü Öner Kılıç, "Türkan Şoray'ı Bişkek'e getirmeyi çok istiyorlardı, bu konuda bizden yardım istediler. Sağ olsun Türkan Şoray da teklifimizi kabul etti ve 45 yıl sonra Bişkek'e geldi" dedi.