130 bin artı 15 bin

Hrant Dink'in katili Ogün Samast 16 yıl yattı ve çıktı. Evet, iyi halden tahliye edildi. Nasıl, Yargımız adil işliyor mu

AİHM'in "Derhal tahliye edilmeli" kararını verdiği Osman Kavala 2 bin 206 gündür içerdeymiş. Orda da soralım: Nasıl yargımız adil işliyor mu

Biri iç yargımız, diğeri kararlarını üstün norm olarak kabul ettiğimiz dış yargı.

Anayasa Mahkemesi'nin önünde 130 bin bireysel başvuru varmış.

AİHM'in önünde ise 15 bin 250 başvuru. Dünyada en çok hak ihlali suçlamasına maruz kalan ülkelerin ikinci sırasında bulunuyormuşuz.

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvurular ve AİHM'e giden dosyalar "Türkiye'de yargı süreci tamamlandığı" gerekçesiyle oluşuyor. Yani sistem, prensipte iç yargıda "Yargı süreci tamamlandığı halde kişilerin yargıdan tatmin olmayabileceğini ve bunda haklı da olabileceğini" dikkate almış ve "Adalete olan saygı" sebebiyle insanlara bir imkân daha sunmuş.

Türkiye Avrupa Konseyi'ne üyelik çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi(AİHS)'ni 4 Kasım 1950 tarihinde imzalamış, 3 Eylül 1950 tarihinde yürürlüğe girmiş, AİHM'in yargılama yetkisi sözleşmesini ise 18 Mayıs 1954'te onaylamış, 28 Ocak 1987'de de bireysel başvuru hakkını tanımıştır. Mahkemenin zorunlu bağlayıcı yargı yetkisini ise 28 Ocak 1990'da kabul etmiştir.

Yani demek ki AİHS ile 73, AİHM ile 33 yıllık bir geçmişimiz, irtibatımız var.

Yüzbinlerce sayfalık Avrupa Birliği müktesebatını kabul etmişiz.

Bunların hepsi, "İçeri"yi düzeltmek için.

Biliyoruz ki "İçeri"de sıkıntı var. Bu sıkıntı yeni de değil, nerede ise 18'inci yüzyıldan beri "Islahat Fermanları" ile "İcerioeki sıkıntı"yı gidermeye çalışıyoruz.

Sıkıntı daha belirgin tarzda "Ekonomi"de görülüyor ama, biz "Ekonomi"nin de "Hukuk"la, "Devlet yönetme anlayışı"yla birebir bağlantılı olduğunu biliyoruz.

Düzeltmek için kimi kararlar salmışız ama uygulamaya gelince, duygusal dünyamızda, siyasi hesaplarımızda, kimi zaman devlet hassasiyetinde bir yerlere çarpıyor ve bir adım ileri gidiyorsak, iki adım da geri gidiyoruz.

Ogün Samast tahliye edildi. Ermeni gazeteci Hrant Dink'i öldürmüştü. Gazetesinin önünde Devletin bir Emniyet biriminde bayraklı fotoğraflar çektirmişti. Dava sürdü, sürdü, sürdüüüü, sonunda bir mahkumiyet geldi ve işte "İyi Hal"den dışarı çıktı

Şimdi ne yapsın Hrant Dink'in ailesi

"Bu ülkede bizim payımıza düşen adalet bu" diyerek bağrına taş mı bassın "Bu ülke" diye sözler sonunda gelip "Ülkenin faturası"na ekleniyor, oysa bunları insanlar yapıyor. Adına Yargıç diyoruz, Güvenlik görevlisi diyoruz ya da siyasetçi, şu bu

130 bin Anayasa Mahkemesi'ne, 15 bin 250 AİHM'e bireysel başvuru demek "Ben benimle ilgili verilen yargı kararlarını adil bulmuyorum, benim dosyama yeniden bakılsın" demektir.

15 Temmuz'dan sonra bir de "Yargısız" KHK ihraçlarından doğan mağduriyetleri görüşmek ve karkara bağlamak için OHAL Komisyonu oluşturulmuştu. 12 Ocak 2023 tarihi itibariyle bu Komisyona yapılan başvuru sayısı da 127.292 imiş.

İlk derece adli idari mahkemelerde ihtilaflı milyonlarca dosya var.

Biz ülke olarak "Yargı"da çok ciddi sıkıntılar olduğunu zaten kabul etmiş bir ülkeyiz. Bu "Bireysel başvuru" sistemi de onun somut göstergesi.

Yargı üzerine kafa yoranlar,