Devletin içinde derin yapılar

Foto Galeri Video Galeri E-Gazete Gündem Ekonomi Spor Magazin Teknoloji Otomotiv Sağlık Yazarlar Resmi İlanlar Anasayfa Yazarlar Devletin içinde derin yapılar Bugünkü Yazarlar Tüm Yazarlar Ahmet GÜRSOY 18 Kasım 2023 00:01 Devletin içinde derin yapılar

Türkiye Devleti'nin içine sızmış, neredeyse bütün kılcal damarlarına kadar ilerlemiş ve süreç içinde devlete benzeyen, bizdenmiş gibi görünen sinsi bir virüs var. Onu ilk bakışta anlayamıyorsunuz.

Bir şey daha: Aslında bu virüsün yönettiği, lakin bir bukalemun gibi gövdesine sarıldığı ağcın şeklini alan virüsü göremediğimiz için, devletin kendisi sandığımız yapı, siyasal aktörleri de yönetiyor. Onlara görev veriyor. Devlet içindeki yapının görevlileri olan siyasi aktörler, sahipleri sıkıştığında nereye gitmeleri isteniyorsa orada boy gösteriyor.

Bazen yarattığı kriz üzerinden olağan dengeleri bozuyor.

Kısaca toplum mühendisliğinin gereğini yapıyor. Sonunda, senaryoyu yazan, daima kazanmış oluyor.

Bu yapıyı yönetenlerden biri, 15 Temmuz süreciyle açığa çıktı. Ötekiler (yahut patron) duruyor.

Düşünsenize, bu ülkede, onlarca yasa var. Binlerce yönetmelik, en tepede hepsini bağlayan ve gelen her iktidar tarafından en az bir ya da birkaç maddesi değiştirilmiş koskoca bir anayasa var.

Bütün bunlara rağmen ne yok

Anayasal düzen yok.

Hukuktan söz ediliyor ama adalet yok.

Özetlersek öngörülebilirlik yok.

Toparlar ve tek kelimeyle izah edersek, bu ülkede huzur yok.

Bu ülkenin halkı, krizi çıkaran ve yöneten yapıdan kurtulmazsa, çile çekmeğe devem edecek. İşin garibi devleti ve milleti kurtaracak kimse de yok.

Şimdi bakın daha dün Yargıtay-Anayasa Mahkemesi krizi ve bağlı olarak siyasal iktidarın Yeni anayasa talebiyle karşılaştık. Bırakın gelişmiş ülke olmayı, beğenmediğiniz en geri kalmış ülkede bile böyle bir kriz göremezsiniz. Zaten göremiyoruz. Çünkü yok.

Sonra, Türkiye'nin en hassas konularından olan azınlıklar hassasiyetinin de en uç noktasında bulunan Ermeni asıllı Türk gazeteci Hrant Dink'i öldüren kişi hukukun "iyi hâl" toleransından yararlandırılarak hapisten çıkarılıyor.

Çıkamaz mı

Herkese verilen "İyi hâl" hakkı, Ogün Samast'a verilince neden herkes ayağa kalkıyor, gibi sorular sorulabilir. Tabii burada şu soru da sorulmalıdır: Neden bütün pis işler, milliyetçi kesimler üzerinden planlanıyor ve hallediliyor

Türk hukuk sisteminde krize sebep olan sorun "İyi hâl" değil. Asıl sorun infaz sistemindedir.

Mevcut infaz sistemi, suçluyu hapiste tutmaya yönelik değil, bir an evvel dışarı çıkarmaya yönelik. Adeta çıkış gün sayacı gibi çalışıyor.

Vur, kır, yarala, bıçakla, öldür kaç yıl yatacaksın