Erdoğan'ın konuşmasının şifreleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki önemli gündemi vardı.

1-Değişmeyen gündem İsrail'in Gazze'deki katliamı

2-Gazze'ye rağmen CHP

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grubunda Gazze'deki İsrail katliamı üzerinde konuşurken, diğer yandan da Şifa Hastanesi'ne giren İsrail askerlerinin üst katlara doğru ateş açmaya başladığı haberleri geliyordu.

Erdoğan, grup konuşmasının başını savunma sanayisinde yaptığı atılıma ayırınca doğrusu ilk başta sıcak gündemle ilişkisini kurmakta zorlandım. Ama ardından İsrail'e, Karabağ hatırlatması gelince mesajın adresini anladım.

KARABAĞ HATIRLATMASI NEDEN

Perde arkasında Erdoğan'ın Karabağ'ı hatırlatmasını gerektirecek ne oluyor onu bilmiyorum. Ama "Yıllarca, Ermenistan topraklarımızda ham hayaller peşinde koştu ve Karabağ savaşında dersini alıp yerine oturdu. Şimdi de İsrail benzer hezeyanları dile getiriyor. Bunların da sonu hüsran olacak" uyarısı önemliydi.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

İsrail sakın ha. Ham hayallere kapılma. Bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti...

NETANYAHU-GALANT SAVAŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gereken uyarıları yaptıktan sonra doğrudan Netanyahu'yu hedef aldı. İsrail'in tarihinde Kudüs kasabı vardı. Netanyahu da Gazze kasabı olarak utanç tarihinde yerini aldı.

Erdoğan, imalı bir şekilde konuştu. "Netanyahu iki tarafına bakan koymuş açıklama yapıyor. Zannediyor ki o bakanlar beni kurtaracak. Onlar da kendisi ile aynı istikamette yürümüyor. Netanyahu gidicidir" dedi.

Grup toplantısında Erdoğan'ı dinlerken geçen hafta yaptığım bir görüşme hatırıma geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elindeki istihbaratı bilmiyorum ama itiraf edeyim çok merak ediyorum. Çünkü geçen hafta görüştüğüm bir kaynağım, "Savunma Bakanı Galant ile Netanyahu arasında büyük bir güç savaşı yaşanıyor. Netanyahu, Galant'tan daha şahin olmak için katliamın dozunu artırıyor. Ama Savunma Bakanı'nı destekleyenler tarafından her an devrilebilir. Onların hedefi Galant'ı savaş kabinesinin başbakanı yapmak. Eğer Netanyahu, Gazze'de barış anlaşmasına ikna edilirse Oslo Anlaşması'nı imzalayan Başbakan İzak Rabin gibi derin İsrail'in suikastine kurban gidebilir" demişti.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

ATOM BOMBAN VAR MI

Medeni ülkelerin liderlerine ünlü markaları, insanlığın hizmetine sundukları ürünleri sorulur. Ama söz konusu Gazze kasabı Netanyahu olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Netanyahu sende atom bombası var mı" diye sordu.
Netanyahu'nun elinde binlerce masum insanın kanı var. O bir katil. Ama atom bombası sorusunun amacı farklıydı. Erdoğan, "Buradan sesleniyorum Netanyahu'ya, sende atom bombası var mı, yok mu Sıkıysa açıkla ama açıklayamaz. Ey İsrail sende atom bombası var ve bununla tehdit ediyorsun. Ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol, neye sahip olursan ol gidicisin" dedi.

Türkiye'nin çabaları sonucunda, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bildirisine, İsrail yetkililerinin tehdit olarak ima ettiği nükleer silahlarının araştırılıp dünya gündemine getirilmesi maddesi girdi. Netanyahu da bundan rahatsız olmalı ki, Arap liderlerini, "Çıkarlarınızı korumak istiyorsanız susun" diye tehdit etti.

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

TEHDİDE TEHDİT

Cumhurbaşkanı Erdoğan o nedenle Netanyahu'yu hedef aldı. Netanyahu'nun Arap liderler üzerinde tehditle bir korku iklimi oluşturmasına izin vermedi. Tehdide tehdit stratejisini izledi.
Ayrıca Gazze'ye karşı nükleer silah kullanılmasını Netanyahu'nun bakanı Eliyahu, kamereların önünde teklif etti. Ama Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu kılını bile kıpırdatmadı. Ama Netanyahu bilinen sırrı itiraf ederse durum değişir. Erdoğan, Netanyahu'yu buna zorluyor.

MİLLETVEKİLLERİNİN GÖZLERİ DOLDU
CUMHURBAŞKANI
Erdoğan konuşmasının bir bölümünde Gazze'de yaşanan soykırımla ilgili olarak bir video izletti. Video bitti milletvekillerinin yüzlerine baktım, birçoğunun gözleri dolmuştu. Gözyaşlarını gizlice silenler var. İnsan olanın yüreğinin dayanmayacağı katliam karşısında gözyaşı dökmemek mümkün mü

strong class'read-more-detail'Haberin Devamı

AYAKTA ALKIŞLADILAR

O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı'nın desteğini alan İsrail, katliamlarına 40 gündür devam ediyor. Hastaneleri, okulları kasıtlı olarak hedef alan İsrail bir şehri topyekûn yok ediyor. Bir devlet terörü estiriyor İsrail. Gönlüm ferah olarak diyorum ki, İsrail bir terör devletidir