Yavuz Kocaömer'siz 1 yıl

"O, sahipsizlerin sahibi, kimsesizlerin kimsesidir. O gerektiğinde bir babadır, gerektiğinde bir ağabeydir, gerektiğinde bir kardeştir, gerektiğinde bir dosttur, gerektiğinde bir yoldaştır, gerektiğinde bir hamidir. O, her gün görmezden gelinen, yok sayılan engellileri hayata bağlayan bir 'Cesur Yürek'tir. Gün gelir devlete bile kafa tutacak kadar asi olur, gün gelir yel değirmenlerine karşı savaşan bir 'Don Kişot' kesilir. O, hayatın iki yakası arasında savrulan bir sarkaç gibi yaşar ömrünü. O ömür ki hem adanmıştır hem de kutsanmış. Daha ne olsun"

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Engellilere adanmış bir hayat

Yukarıdaki satırlar Yavuz Kocaömer'i anlatmak için Şubat 2011'de Hamit Turhan tarafından Fanatik Gazetesi'nde yazılmış 'Kumsaldaki Adam' başlıklı yazıdan alınmıştır. Hayatını engellilere adayan Yavuz Kocaömer, gerçekten de o yazıda ifade edildiği gibi ömrünü hayatın iki yakası arasında savrulan bir sarkaç gibi yaşamıştır. Engelli ağabeyi Oğuz Kocaömer ile birlikte geçen bir çocukluğun ardından kolları sıvamış ve tüm ömrünü engellilerin sorunları, mutluluğu ve huzuru için adeta vakfetmiştir.

Otuz yıl gibi kısa sayılabilecek bir zaman zarfında evlerinde tutsak gibi yaşayan ülkemizdeki milyonlarca engelliyi sporun, yaşamın içine çekmiştir. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı'nı (TESYEV) kurarak engelli sporlarını kurumsal bir yapıya kavuşturan Yavuz Kocaömer'in yaptıkları tam bir devrim niteliğindeydi. Türkiye'de engelli sporları dünyayla baş edebilecek düzeye geldiyse onun sayesindedir. Yavuz Kocaömer kelimenin tam anlamıyla engellilerin babasıydı. Engelliler için çok şey yaptı ve daha yapacak bir o kadar daha işi vardı muhakkak.

strong class"read-more-detail"Haberin Devamı

Ama geçtiğimiz yıl, 18 Kasım 2022 tarihinde beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrıldı. O gitti gideli tam 1 yıl oldu. Geçtiğimiz cumartesi günü (18 Kasım 2023) Yavuz Kocaömer için sevenleri bir araya geldi. Anadoluhisarı'ndaki mezarı başında anıldı, dualar edildi. Çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Göksu'da Peksimetçi Salihağa Camii'nde ruhuna Mevlid-i Şerif okundu. Anma etkinliklerine Yavuz Kocaömer'in ailesi, TMPK ve TESYEV Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, her iki kurumun yönetim kurulu üyeleri, engelli sporcular ile sevenleri katıldı. Ve gözyaşları bir kez daha sel oldu Yavuz Kocaömer için. Ruhun şad olsun Yavuz Kocaömer...

Kalbimizde yaşayan miras; Yavuz Kocaömer

Yavuz abi sadece spor camiasında değil, toplumumuzun her alanında derin izler bırakan bir kişilikti. Onun yokluğunu her geçen gün daha derinden hissediyoruz. Yavuz abi adeta engellilere bir hayat adadı. Özellikle engelli bireylerin gelişimine katkıda bulunma konusundaki tutkusu, onu bu alanda unutulmaz kıldı. Onun vizyonu, engelli bireyler için sporun sadece fiziksel bir aktivite değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyolojik gelişimi ve sosyal entegrasyon için de önemli bir araç olduğu yönündeydi. Kendi hayatında gösterdiği azim ve kararlılık, onu sadece başarılı bir spor yöneticisi yapmadı, unutulmaz kıldı. Onun liderliğinde, birçok genç yetenek keşfedildi ve ulusal seviyede başarılar elde edildi. Yavuz abinin bu başarıları, sadece rakamlarla ifade edilemez; bunlar, gençlerimizin hayatlarında gerçekleşen dönüşümlerin kanıtıdır.