KararZiyahan Albeniz 11 Ocak 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Ziyahan Albeniz
Ziyahan Albeniz
Ziyahan Albeniz
11 Ocak 2021
Bir fırtına tuttu bizi

Almanya farklı kültürlerin temsilini pekiştirmek için doğa olaylarına yerel kültürlere ait isimleri verme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerdeki fırtınaya da Ahmet adını verdiler.

Bizim hafta boyunca yaşadığımız fırtına ise bundan farklı, biz de bu fırtınaya son birkaç yıldır iletişim bahçemizde yeşeren aracın adını verdik: WhatsApp!

WhatsApp, özetle, kullanıcı sözleşmesinde yapacağı bir değişiklikle ana şirket Facebook bünyesinde bulunan şirketlerle bilgi paylaşacağını duyurduğunda hop oturup hop kalktık.

Ya bu deveyi güdecek ya da bu diyardan gidecektik. Zira kabul etmediğimiz takdirde WhatsApp hesabımızı da kullanamayacaktık.

Mahremiyetimiz bizim için çok önemli! Telefonlarımızdaki Instagram, Facebook uygulamalarının envai çeşit sensörden, envai çeşit kaynaktan bilgi alması şöyle dursun; WhatsApp içeriklerini okuyamadığı mesajların meta bilgilerini paylaşacağını duyurunca kıyameti kopardık.

Günlerdir yakın çevremden, bu sahada çalıştığımı bilen arkadaşlarımdan aynı soruyu alıyorum: Hangi uygulamayı kullanmalıyız

Benim verdiğim cevap basit: Gerçekten gizliliğinizi umursuyorsanız Signal gibi açık kaynak kodlu, güvenilir bir uygulamaya geçin.

Telegram Whatsapp'dan daha güvenli olduğunuolacağını kanıtlayan bir veri yok. Üstelik şifreli mesajlaşma WhatsApp'da olduğu gibi varsayılan bir özellik de değil.

Yerli ve milli çözümler

Yerli uygulama mesajlarınızı uçtan uca şifreliyor mu

Uçtan uca şifrelemek de ne demek Bir mesajın yalnızca alıcısı tarafından çözümlenebilecek şekilde şifrelenmesi demek. Yani aradaki hiçbir sunucu ya da düğümün bu mesajı deşifre edememesiokuyamaması demek.

Sorumuza geri dönelim...

Yerli ve milli çözümlerin mesajların içeriklerine erişmesi mümkün mü Çok sıkı şirket politikalarından kimse söz etmesin. Gerçekten uçtan uca bir şifrelemeyle sadece gönderici ve alıcının anahtarları ile bu mesajların deşifre edilebileceğini garantiliyorlar mı Zikredilen seçeneklerden biri olan Turkcell BİP uçtan uca şifrelemeyi henüz desteklemiyor. Mesajın göndericisi ve sunucu; sunucu ve mesaj alıcısı arasındaki mesaj SSLTLS ile şifreleniyor. Yani mesaj BİP sunucularına vardığında okunabilir durumda.

Eğer bu soruların cevabı olumsuzsa ABD'li bir şirketten sakındığınız verilerin daha fazlasını yerli ve millilik adına başka bir şirkete verecekseniz demektir. Üstelik sözünü ettiğimiz özel bir şirket olacağı için uluslararası bir şirketle hangi zamanda ne gibi bir ortaklık kuracağını şimdiden kestirmek oldukça güç.

WhatsApp 2016 yılından beri uçtan uca şifrelemeyi kullanıyor. Bunun anlamı şu mesajlarınızın içeriklerine erişemiyor. Sadece bu mesajların üstverisini yani kimden kime, hangi lokasyondan hangi zaman aralığında gönderildiğini bilgisini tutuyor.

Bunca fırtınaya sebep olan sözleşmedeki son güncelleme ile birlikte WhatsApp'a kayıt olurken verdiğiniz telefon numarası, profil resminiz