MilliyetZeynep Aktaş17 Kasım 2020
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Zeynep Aktaş
Zeynep Aktaş
Zeynep Aktaş
17 Kasım 2020
Piyasada iyimser rüzgârlar esiyor

Merkez Bankası'nın (TCMB) 19 Kasım'da atacağı adımı bekleyen piyasalarda iyimserlik hâkim. Yatırımcıların enflasyonun üzerinde getiriye odaklanmaları faiz toplantısını kritik hale getirdi.

Son bir haftada piyasalardaki gerçekleşmeler perşembe günü yapılacak TCMB toplantısına yönelik beklentilerin yüksek olduğunu gösteriyor. Yıllık bazda yüzde 11.89 seviyesinde olan enflasyonun üzerinde bir getiri öngörüsü yatırımcılarda heyecan yaratıyor.

Yatırım araçlarının getiri seyri yatırımcıların piyasa eğilimlerini de ortaya koyuyor. Yılbaşından bu yana ve son 12 aylık getirilere bakıldığında tüm enstrümanların mevduat faizlerinin üzerinde bir getiri sağladığı görülüyor.

En yüksek altın

Yatırım araçları içinde en yüksek getiriyi altın sağladı. Gram altın yılbaşından bu yana yüzde 62.43 oranında değer kazanırken 12 aylık getirisi yüzde 72.75 oldu. Yılbaşından bu yana dolarTL yüzde 30.42; euro yüzde 37.32 değer kazandı. Borsanın yükselişi ise son bir haftada rekor kapanışlar yaşanmasına rağmen hala yüzde 13.68 seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcıların TL yerine alternatif yatırım araçlarına yönelmelerinin ana nedeni mevduatların enflasyonun altında getiri sağlaması.

Enflasyona karşı yatırımcılar döviz ve altına yöneldi. Şimdi alternatif bir seçeneğin varlığı yatırımcı tercihlerinde değişimleri gündeme getirebilir. Ancak unutulmamalı ki, reel getiri sunulurken burada önemli olan enflasyon.

Enflasyon düşüşü

Asıl enflasyonda düşüşü sağlayacak adımlar yatırımcılarda rahatlamaya neden olacaktır.

Kısa vadede getiriye odaklansalar da yüksek faizin getirdiği maliyet kur hareketinden sonra hem şirketleri hem de bireyleri zor durumda bırakıyor.

Enflasyonu aşağı çekecek her adım aynı zamanda TL'nin de güçlenmesine olanak sağlayacaktır. Düşük faiz ve güçlü TL patikasında yol alabilmek düşen enflasyon ile gerçekleşebilir. Bu da bir yandan girdi maliyetlerinin düşürülmesini gerektirirken diğer yandan döviz girişini artıracak tedbirleri zorunlu kılıyor.

Normalleşme yoluna çıkıldı

Piyasalarda şimdilerde iyimserlik rüzgârı var. Aşırı değerli ve aşırı değersiz fiyatlar arasındaki uçurumun önümüzdeki süreçte kapandığını ve ortalamalara yöneldiğini gözlemleyeceğiz.

Neticede hiçbir fiyat sürekli yukarı ya da aşağı gitmez. Piyasalar mutlaka bir yerde kârı realize eder ve bunu dengeler. O zaman fiyatlar ortalamalara yaklaşmaya başlar.

Ucuz kalan fiyatlar da bu süreçte hak ettiği rakamlara doğru yürür. Önümüzdeki trend aşırı değersiz olan hisselere yönelim, aşırı değersizleşen TL'ye yönelim şeklinde kendini gösterecektir.

Ancak yüzde 30'luk getiriler oluşmuş durumda. Yabancılar da yüzde 30 ile köpüğün alındığını dile getiriyor. Şimdi 'aşırı ucuz değil' değerlendirmeleri yapılmaya başlandı. Ancak normalleşme için yola çıkılmış görünüyor. Yabancıların piyasalara dönmesi kısa vaded