MilliyetZeynep Aktaş15 Ekim 2020
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Zeynep Aktaş
Zeynep Aktaş
Zeynep Aktaş
15 Ekim 2020
ABD seçimlerine kadar gerilimli dönem

Piyasalarda gerilim tırmandı. ABD'de 2 trilyon dolar olarak lanse edilen teşvik paketi görüşmelerinin kesilmesi, havaların soğumasına rağmen aşı çalışmalarından henüz sonuç alınamaması ve ABD'deki seçim belirsizliği piyasaların diken üzerinde kalmasına yol açıyor.

Büyüklüğü 2 trilyon dolar olarak lanse edilen ABD teşvik paketine yönelik görüşmelerin kesilmesi, küresel mali piyasalarda satışlara neden oldu. Piyasalar yeni bir teşviğin gelmeyecek olmasını olumsuz yönde fiyatlıyor. Öte yandan koronavirüs salgınıyla ilgili aşı çalışmalarından henüz somut bir ürünün ortaya çıkmamış olması da piyasaları geriyor. Bütün bunların yanında ticaret savaşları ve jeopolitik riskler fiyatlanıyor. İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmelerinde beklenen ilerleme kaydedilemedi. İngiltere ile AB Brexit konusunda halen bir gelişme kaydedebilmiş değil. ABD seçim belirsizliğine ilaveten, ikinci hatta üçüncü dalga endişesi ve eve kapanma korkusu nedeniyle para güvenli limanlara kayıyor.

Dövize ilgi sürüyor

Küresel bazda belirsizliğin devam etmesi ve Türkiye'de jeopolitik risklerin fiyatlanması dolar kurunun yükseliş eğilimini sürdürmesine yol açıyor. Dolar kuru 7.9334 seviyesinde bulunuyor. Gösterge faiz 13.02 ve altının onsu ise 1.907 dolar seviyesinde. ABD seçimlerine ka