SabahYavuz Donat24 Şubat 2021
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Yavuz Donat
Yavuz Donat
Yavuz Donat
24 Şubat 2021
OSTİM destanı

Küçük ve orta boy işletmeler... Kooperatif olarak kurulan bir sanayi bölgesi... 6 bin 200 işyeri... "Anadolu kaplanlarının" merkezi. Eğer... "Kamikaze drone'lar" olmasaydı... Azerbaycan "Savaşı kazanamazdı." Kamikaze drone nerede üretiliyor.. "OSTİM"de. Sağlık sektörü... "Robotik böbrek taşı kırma cihazı." Dünyada bir ilk... Almanya'ya ihraç... Nerede yapılıyor... "OSTİM"de. Güzel ülkemde... Çileli ülkemde... Kimi dedikodu yapıyor, kimi laf cambazlığı... Kimi klavye kahramanlığı yapıyor, kimi devletine taş atıyor... OSTİM'de ise... Ahî Evran felsefesi... Türk işçisinin, işvereninin, mühendisinin alın teri... Destan yazılıyor. Zaten... OSTİM'deki bulvarlardan birinin adı da... "Alın teri."

p style"text-align:center"

p style"text-align:center"Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

Yavuz Donat | OSTİM destanı

Gezmelisiniz Orhan Aydın... OSTİM Başkanı... Sıtkı Öztuna... Başkan Yardımcısı... Birlikte dolaştık. - Ey ustalar.. Neler yapıyorsunuz Ustalar... Airbus'a... Boeing'e parça yapıyorlar. "Gövde" parçaları... "Aydınlatma" cihazları. "Korona... Siyaset... Ekonomi... Gerilim" sizi çok mu bunalttı.. Gelin, OSTİM'i gezin. 1. İçiniz açılacaktır. 2. Hep eleştiri... O kötü bu kötü... Türkiye'de iyi şeyler de oluyor... İşte OSTİM.

p style"text-align:center"

Yarış Raylı sistem... Hızlı tren... Yerli ve milli metro... OSTİM'de. Müşteri çok... Belediyeler... Kayseri, Samsun, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Gaziantep, Antalya. OSTİM'de, "Yarış" var. Kaliteli üretim yarışı... Ve ihracat yarışı.

p style"text-align:center"

Uzay çağı Araçtan indik... Ve yorulana kadar gezdik. Cadde ve bulvar isimleri... İlginç. Örneğin... "Uzay Çağı Caddesi." Biliyor muydunuz... "5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri Merkezi" OSTİM'de.

p style"text-align:center"

İnsan yedek parçası Sağlık sektörü... Medikal ürünler... Orhan Aydın dedi ki: - Her şeyi yapıyoruz... İnsan yedek parçası dâhil... Üretimin çoğu da ihraç ediliyor... Dünyanın her yerine. Hastane... "MR" cihazı hariç, aklınıza ne gelirse. Hani ne derler.. "Anahtar teslimi hastane." Aynen öyle.

p style"text-align:center"

Savunma sanayii Savunma Teknolojileri ve Mühendislik grubu... STM. Bu grup... Savunma sanayiinin... Havacılığın... ASELSAN'ın... ROKETSAN'ın... TÜRKSAT'ın... TAI'nin... "Arka bahçesi." Üretim... "İçeriye... Dışarıya." Çalışma... "Tam kapasite."

p style"text-align:center"

Yeşil bölge Koronayı soracak olduk... OSTİM'in rengi "Yeşil." 60 bin kişi çalışıyor... Küçük bir şehir gibi... Maske, mesafe, temizlik... Korona önlemleri... Tam puan. "Sağlık" birinci öncelik... Üretimin aksamaması için.

p style"text-align:center"

Ölçü Elektrik tüketimi... Sanayi bölgesinde önemli ölçü. Korona öncesine... 2019'a göre... OSTİM'de enerji tüketiminde artış var... Yüzde 7. 1. Korona... Kapanan işyeri yok. 2. Çıkarılan işçi... Yok. "İşten çıkarma yasağından dolayı" değil... OSTİM Başkanı Orhan Aydın'ın söylemiyle: - Yetişmiş eleman çıkarılır mı hiç.. Yarın bu elemanı nereden bulacaksın

p style"text-align:center"

Rekabet Ticaretin olduğu yerde elbette rekabet de olacak. Bu konu açılınca OSTİM Başkanı Orhan Aydın dedi ki: OSTİM'de temel felsefe Ahîlik geleneği... Dostluk... Kardeşlik... Yardımlaşma... Dayanışma. Korona... Herkes Ahîliği daha iyi anladı... İşbirliği, güç birliği pekişti. Rekabet... Olmazsa olmaz... Ama üretimde rekabet... Çalışmakta rekabet... Birbirini batırmadan rekabet... Ortaklaşa rekabet... Dünya ile rekabet.

p style"text-align:center"

Akıl yolu Gittiğimiz yerlerde mutlaka "Mini anket" yapıyoruz. "Seçim... Siyaset... Ekonomi... Gündem... Yeni parti" anketi. Orhan Aydın... Çevremizde toplananların da onayladığı şu sözleri söyledi: Erken seçimin kimseye faydası yok. Temel ihtiyaç... İstikrarlı ve kavgasız Türkiye... Siyasette üslup sert... Bu doğru değil. Gündem ekonomi... Üretim... Millet işinin peşinde. 13 şehit olayı... Acımız büyük. Daha önce bizi birbirimize düşürdüler... Arkasından 12 Eylül 1980 darbesi geldi... Dış güçler bizi kavga ettirmek istiyorlar... Oyuna gelmeyelim... Akrabayız, komşuyuz, kardeşiz, hemşeriyiz... Sorunlarımızı diyalogla çözelim.

p style"text-align:center"

Çiçek, doğru söylüyor Telefonumuz çaldı... Arayan Cemil Çiçek. "Neredesiniz" dedi. - OSTİM'deyiz... Orhan Aydın'la birlikteyiz. Çiçek, "Doğru adrestesiniz" diyerek söze başladı: OSTİM, Türkiye'ni