SözcüUğur Dündar16 Ekim 2020
Okunma: 6  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Uğur Dündar
Uğur Dündar
Uğur Dündar
16 Ekim 2020
Pilotun ölümü...

Gazeteler onun ölümünü "Bir Türk Hava Yolları (THY) pilotu daha Covid-19'a yenildi" başlığıyla verdiler. Habere göre; 51 yaşındaki Kaptan Pilot Ender Tamer Erol, bir süredir tedavi gördüğü Yalova'da yaşamını yitirmiş, böylece salgında kaybedilen pilot sayısı 5'e ulaşmıştı.

Erol, astsubay rütbesiyle Kara Kuvvetleri'nde görevini sürdürürken pilot eğitimi almış, uzun yıllar helikopter pilotu olarak çalıştıktan sonra THY filosuna katılmıştı.

Pilotun ölümüyle ilgili haberler genellikle bu kadardı.

Oysa birçok Covid-19 kurbanı gibi, onun yaşamında da hayaller, hüzünler, acılar, mutluluklar ve dinlerken gözlerinizi yaşartacak öyküler vardı.

Onlardan birini ben aktarayım...

17 Ağustos 1999'daki Büyük Marmara Depremi'nin hemen sonrası...

Askeri helikopterler durmaksızın hastanelere yaralı taşıyor.

Hayat kurtarmak için yarışan pilotlardan biri de Astsubay Ender Tamer Erol...

Bu uçuşların birinde Yalova'dan aldığı bir yaralıya refakat eden yakınının kendisini dikkatle süzdüğünü fark ediyor ve dayanamayıp "Hayrola birine mi benzettiniz" diye soruyor. Depremzede yakını "Hayır benzetmedim, görür görmez tanıdım. Çünkü sizi hiç unutmadım ki" diyerek başlıyor anlatmaya...

"Biz çocuktuk. Yaşadığımız unutulmuş Güneydoğu köyüne siz yine helikopterinizle gelmiş ve köyün acil ihtiyacı olan bazı malzemeleri getirmiştiniz. Biz çocuklar da merakla helikopterinizin çevresinde toplanmış, sizi seyrediyorduk. İşiniz bitince el sallayarak havalandınız. Ama gökyüzünde yükselirken ani bir kararla tekrar inip bize 'Gelin bakalım çocuklar. Madem bu kadar merak ediyorsunuz, sizi biraz gezdireyim' dediniz. Sonra hepimizin kemerlerini sıkı sıkıya bağlayarak köyün üzerinde birkaç tur attırdınız. Sizin gibi iyi kalpli birini nasıl unutabilirim Şimdi de enkaz altından zorlukla çıkardığımız yakınımın kurtarıcı meleği oluyorsunuz. O nedenle hayranlıkla seyrediyorum..."

İnsan sevgisi ile yoğrulmuş, yüreği iyi