HaberturkSerdar Turgut19 Kasım 2020
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Serdar Turgut
Serdar Turgut
Serdar Turgut
19 Kasım 2020
Aşının kara kutusunu asıl şimdi açalım
p class"p2"

p class"p1"Virüs dünyayı teslim almadan önce bizler Türkiye'de aşıların yararızararı ve aşı üretimlerinin arkasındaki güçlüleri tartışıyorduk.

p class"p1"Bu tartışmanın çıkışı bir komplo teorisi olmamasına rağmen konu komplo teorilerine uygun olduğundan tartışmada bunlardan da bolca vardı.

p class"p1"Aşıyı tamamen ret etmek veya ret edenleri sert biçimde karşısına almak gibi uç noktalara gidilmediği sürece bu çok yararlı bir tartışmaydı da.

p class"p1"Bu tartışma içine birçok insanı içine çekti çünkü insanların özellikle çocuklarına aşı yaptırmak konusunda endişeleri vardı, o tartışma bu endişeleri de tetikleyince iş büyümüştü.

p class"p1"

p class"p1"Virüs öncesi dönemdeki bu tartışma Soner Yalçın'ın 'Kara Kutu' adlı çalışmasıyla tetiklenmişti..

p class"p1"Yazar çalışmasında aşılarla ilgili önemli sorular soruyor ve cevaplarını araştırmaya çalışıyordu.

p class"p1"Özelikle yazarın gen diziliminin her insanda aynı olmadığına dikkat çekerek aşıların sanki bu gen dizilimleri her insanda aynıymış gibi genel bir uygulama getirdiği ve bunun özellikle 0 ile 2 yaş çocuklar arasında istenmeyen sonular doğurabileceği yolundaki sözleri insanların kafasında oldukça endişe ve tedirginlik yaratmıştı.

p class"p1"

p class"p1"Salgın öncesi o günlerde yeni aşılar hiç gündemimizde değilken konuyu o kadar canlı ve derin tartışmamıza rağmen, bugün yeni aşılar bu kadar gündemdeyken ve neredeyse her ülke bunlardan bazılarını alıp vatandaşlarına uygulamaya girecekken, yani konu bu kadar sıcak bir şekilde gündemdeyken, Kara Kuru kitabının yazarının neden bu hepimiz için hayati olan konuda suskunluğunu sürdürdüğünü anlamakta zorlanıyorum.

p class"p1"Şu aralar yüzde 90 ile 95 arası koruma sağladığı söylenen birkaç aşı var ve bunların seri üretimi için adımlar atılmaya çalışılıyor.

p class"p1"Önümü