HaberturkSerdar Turgut02 Nisan 2021
Okunma: 1  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Serdar Turgut
Serdar Turgut
Serdar Turgut
02 Nisan 2021
'Aşı selfie'leri ve kadınların 'Yeni dönemde ne giysek' sorusuna aşıdan gelen cevap
p class"p2"Aşı olunurken çekilen 'aşı selfi'leri sosyal medyayı sarmış durumda.

p class"p2"Aşı selfie'leri o kadar yaygınlaştı ki İngilizcede bu fenomeni anlatmak için yeni bir kavram türetilmesi ihtiyacı doğdu. Vaxxies, İngilizce aşı demek olan vaccine'den türetilen 'Vax' ve selfie'yi anlatmak için de 'xies' eklenen yeni bir kavram.

p class"p2"Bu Vaxxies sosyal medyanın her türünün her yerini sarınca, salgının tırmanma ve evlere kapanmamız döneminde evde ne giydiğine dikkat etmeden yaşamaya alışmış kadınların aşı sonrası yeni dönemde acaba ne giysek sorusuna moda dünyasının bir cevap verebilme imkanı da doğmuş görünüyor.

p class"p2"ÇIPLAK OMUZ

p class"p2"Bu kadar çok vaxxies'de, bu kadar fazla kadının omzunun sosyal medyada çıplak görünmesi sonucunda moda dünyasında yeni bir fetiş doğmasına da neden olmuş gibi.

p class"p2"Moda dünyasından son gelen haberler omuzları açık bırakan kıyafetlere artan bir talep olduğunu gösteriyor.

p class"p2"O kadar fazla aşı selfie'si gördük ki açıkta bir omuz görünce aklımıza otomatikman aşı gelmeye başladı. Aşı tabii ki yeni hayat umudu demek. Moda da hayata tekrar çıkmaya hazırlanan kadına omuzu açık kıyafetler ile aşıyı çağrıştırıp yeni hayat umudunu, coşkusunu tasarımlarıyla vermek istiyor.

p class"p2"DONNA KARAN

p class"p2"Bu omzu açık kıyafetler tarihinde, üzerinde en fazla konuşulanı 1993 yılında başkan Clinton'un eşi Hillary Clinton'un Beyaz Saray'ın kütüphanesinde verdiği mülakat için giymiş olduğu balıkçı yakalı ve omzu açık Donna Karan imzalı kıyafetti.

p class"p2" Hillary Clinton

p class"p2"Hillary'nin kıyafetinin gösterdiği gibi omzu açık kıyafetler gayet tabii ki daima vardı ve bazen kadınların ağırlıkla tercih ettiği bu omuz açık kıyafetler eskiden de rağbet görebiliyordu. Ancak şimdiki dönemde omzu açık kıyafete dediğim gibi aşıyı çağrıştıran yeni olumlu anlamlar yüklenmeye başlandı

p class"p2"Açık omuzun aşı döneminde daha farklı anlam kazanmış olduğu dünyamızda moda dünyasının bu durumdan bir moda kavramı çıkarması da bana zeki bir hareket olarak geldi.

p class"p2"Bu arada laf modacı Donna Karan'dan açılmışken ben onun 2015 yılında çekilmiş bir fotoğrafında gördüğüm sadec