Yeni AsyaRifat Okyay21 Şubat 2021
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Rifat Okyay
Rifat Okyay
Rifat Okyay
21 Şubat 2021
Marifetsiz ittihad mı
Her zaman, her kesimden insanın söylediği arzu edip istediği, ulaşmaya, yapmaya gayret ettiği bir hakikat vardır; birlik, beraberlik, müttehid olmak, ittihad etmek.

Bu ittihad meselesi herkesin dilinde ve kelâmında efsunlu bir yar gibi tekrar edilerek, gezerken kavuşanına nadir rastlanıyor.

Belki de ittihad içi boş bir daire, sadece çember. Dile hoş geldiği için veya eteklerinden hamaset duyguları, hisleri saçıldığı için tercihan özenilerek söylenen bir kelime olmuş.

Şöyle desek lâfla ittihad olmaz!.. Evvelâ ittihad daima ilim ister, bilim ister, bilgi ister, tecrübe ister, araştırma ister, ölçmek-tartmak, mihenge vurmak ister velhasıl cahillikle, cehil ile ittihad hiç bağdaşmaz ve bir araya gelmez.

Karıştırmamak lâzım menfaat veya emellere ulaşmak için geçici olarak katlanılan ve her şeyin başkalarına göre ayarlanıp, odaklandığı birliktelikler, gruplar, taraftarlar, tezahüratçılar ittihadı, birlik ve beraberliği temsil edip anlatıp, ifade edemezler.

Sonra gel gelelim ilimin, bilmenin ve anlayıp anlatabilmenin yolu ittihad etmiş fikirlerin, düşüncelerin ve ifadelerin birlikte ortaya konmasıyla, hayata geçirilmesi, hayatta tatbik edilmesiyle olabilir.

İlmi, bilimi olmayan bilmekler anla