Yeni AsyaRaşit Yücel24 Şubat 2021
Okunma: 7  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Raşit Yücel
Raşit Yücel
Raşit Yücel
24 Şubat 2021
Bir hasretin serüveni: Yeni Asya
Bir hasreti olmuştu Yeni Asya

Nur Talebelerine yapılan zulüm, kanun namına kanunsuzluk edenleri oldukça gayrete getirmişti. Üstadın vefatından sonra da bu keyfi muameleler devam ediyordu.

İlk ciddî teşebbüs İttihad Gazetesi'yle, haftalık olarak başlamıştı. Daha sonra anlaşıldı ki, bir haftada yaşanan olaylara haftalık gazete ile yeterli mesajı veremiyordu.

İşte, Zübeyir Ağabeyin; "lahana yaprağı" kadar yaprağı olan bir gazetenin zarureti tahakkuk ediyordu. Bu, Nurcular'ın bir zaferi olarak tezahür etti.

Bir çok dahili ve harici muhalefete rağmen Yeni Asya yoluna istikrarla devam etti ve kıyamete kadar devam edecek inşallah. Çünkü Yeni Asya'nın kaynakları sağlam ve istikametli idi.Siyasî, ekonomik ve sosyal mesajları Risale-i Nur perspektifinde olduğu için, daima isabetli neşriyatı makes buldu.

Gerek gazete olarak, gerekse bütün neşriyatı ile "matbuat lisanı ile ders vermek zamanı geldi veya gelecek" hasretinin bir yansıması idi... Yıllar böylece gelip geçti. Elli iki yıllara gelmek kolay olmadı. İnayet-i İlâhî ile, onca engel ve sıkıntılar atlatıldı. Bu gazete şahıs hâkimiyeti ile sınırlı bir mefkûre değildi. Gazetenin en önemli unsuru yazar ve çizerleri idi.

Yüzlerce fedakâ