SözcüRahmi Turan03 Nisan 2021
Okunma: 6  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Rahmi Turan
Rahmi Turan
Rahmi Turan
03 Nisan 2021
Hikmet Sami Türk'ten Devlet Bahçeli'ye!

MHP lideri Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'ne çok kızgın:

"Yalnız HDP değil, Anayasa Mahkemesi de kapatılsın!" diye bağırıyor.

Devlet Bey'in "Terör çetesi PKK ile ilişkisi olduğu" bilinen HDP'nin kapatılmasını istemini anlıyoruz ama Anayasa Mahkemesi'nin de kapatılmasını istemesinin sebebini anlamak zor!

Anayasa Mahkemesi olmazsa Türkiye Cumhuriyeti nasıl bir demokratik hukuk devleti olabilir Böyle bir şey mümkün mü

Türkiye'nin, yasa tanımayan "otoriter-totaliter" bir devlet yapısına dönüşmesi mi arzu ediliyor

Cumhuriyet'in tüm kazanımlarından vaz mı geçilecek

Hukuk dışı işlemlerle bir kabile devleti haline mi geleceğiz

HHH

Önceki yıllarda, Devlet, Milli Savunma ve Adalet Bakanlıkları yapan Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, deneyimli bir siyasetçi olarak, Devlet Bahçeli'nin "Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasının şart olduğu" şeklindeki sözlerini şöyle değerlendirdi:

"Bu sözler, Anayasa'mızın 'değiştirilemez' nitelikleri arasında belirttiği 'demokratik hukuk devleti' ilkeleriyle bağdaşmayan bir açıklamadır. Bir siyasi parti genel başkanının böyle bir istekte bulunması, en hafif tabiriyle şaşırtıcı, hayret vericidir!"

HHH

Yüce mahkemenin kapatılmasını istemenin korkunç bir yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'e göre:

"Anayasa Mahkemesi, bütün yargı organları gibi bazen hatalı kararlar vermiş olsa da, Türkiye'de demokratik hukuk devletinin kurumsal güvenceleri arasında yer alan bir yüksek mahkemedir.

Böyle yüksek bir mahkemenin kapatılması düşünülemez!

Bu, demokratik hukuk devletine veda anlamına gelen vahim bir yanlış olur!"

İşkenceye devam!

72 yaşında emekli bir mühendis olan İstanbullu okurum Nedim Sirali, yazlık evine gitmek için, izin belgesini nasıl aldığını şöyle anlatıyor:

"Bugünlerde Bodrum'daki yazlık evimize gitme hazırlıkları yapıyoruz.

Bizim yaş grubuna ikişer aşı yapıldığı için artık düşük risk grubunda sayılacağımızı umuyorduk. Meğerse 65 yaş üstüne her şey hâlâ izne bağlıymış!

İnternette, İçişleri Bakanlığı'nın 'E-Başvuru' sayfasına girip bir form doldurduk. Gelen cevapta 'İlgili belgeleri' yüklememiz istendi. Fakat ne tür belge istedikleri yazılmıyordu.

Bunun üzerine 199'u arayarak durumu anlatıp 'Ne tür belge' diye sordum. 'Yazlık evinizin tapusunun resmini linke yükleyin.' cevabı aldım.

Bu yüklemenin nasıl yapılacağını bilemedik. Bizim gibi milyonlarca kişi de bilemez! Kızımı çağırıp ondan yardım istedim. Bilgisayarı iyi bildiği için kızım bu zor işi halletti, tapu resmini linke yükledik. Birkaç saat sonra telefonumuza izin mesajı geldi."

Nedim Sirali'nin verdiği bilgiler böyle... Peki, internet ve bilgisayarı iyi kullanan bir oğlunuz, kızınız ya da yakınınız yoksa ne yapacaksınız Herhalde para verip profesyonel bir bilgisayar uzmanı tutma