YeniçağÖzcan Yeniçeri17 Kasım 2020
Okunma: 8  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Özcan Yeniçeri
Özcan Yeniçeri
Özcan Yeniçeri
17 Kasım 2020
Toplum alarm veriyor!

Ailevi, insani ve ahlaki yönden toplum alarm veriyor. Bu vahim gidiş günlük söylemlere, siyasi atışma ve tartışmalara kurban edilmemelidir. İktidar sahipleri, önce bunun farkına varmalı ve gereğini yapmalıdır.

Hemen her gün televizyon ve gazetelerde ailevi, insani ve ahlaki alanda yaşanan vahim olaylar gündeme getiriliyor. Örneğin; birkaç gün önce gazeteler "Bir günde dört kadın daha öldürüldü" başlığı altında şu haberi vermişti:

Eski eşe kurşun: Bir şahıs Dikili'de sokakta karşılaştığı eski eşini öldürdü. Evini bastığı eski kaynanasını yaralayıp intihar etti.

"Barışmadı Öldürdü" başlığı altında da, "Aksaray'da bir kişi, barışmak istediği eski sevgilisini iş yerinde öldürdü.Kıskançlık kavgası kanlı bitti

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Muğla'da astsubay, tartıştığı kız arkadaşını tabancayla vurarak katlettiArdından da canına kıydı.

Bir diğer haberde ise "70'lik koca 73'lük eşini av tüfeğiyle vurdu."

Görüldüğü gibi canilik eşsevgili, annebaba, eğitimlicahil, yaşlıgenç dinlemiyor. Silahın bulunduğu, fırsatın yakalandığı, öfkenin kabardığı, gücün yettiği an cani gözünü kırpmadan cinayet işliyor. Canilerden bazıları namluyu sonuçta kendisine de çevirebilmektedir. Bu durum şiddeti uygulayanın kendisinin de bunun bir çözüm değil bir yok oluş olarak algılandığını göstermektedir.

Vurma, öldürme, şiddet ve intihar aile içinde öfkenin ve şiddetin geldiği yeri göstermektedir. Cinayet işleyip sonrasında kendisi de intihar edenler cinayeti sözün bittiği yerde ve hayatının bütünüyle anlamsızlaştığı anda işlemektedir.

Bu tür cinayet ve intiharların kaybedeceği bir şeyi kalmayanlarca gerçekleştirildiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Eşleri birbirine bağlayan bağların kopması, değer ve ilgi alanlarının farklılaşması, sorunlar karşısında çözüm umudunun kalmaması sonuçta yaşamın yok edilmesi duygusunu tahrik etmektedir.

(adsbygoogle window.adsbygoogle || ).push({});

Bu cinayetler kadına yönelik olarak işlenmekle birlikte onun da ötesinde bir anlama sahiptir. Sosyal bir olgu olarak cinayetintiharboşanmatacizler özünde bir aile krizini işaret etmektedir. Bu sosyal, ekonomik, medyatik ve teknolojik alanda yaşanan hızlı değişime eski kurallarla cevap vermenin ürettiği bir sonuçtur.

Diğer yandan insani ve ahlaki çöküş yalnız bu alana özgü de değildir.

İzmir'de meydana gelen deprem sırasında sergilenen olağanüstü organizasyon, dayanışma, yardımlaşma takdire şayan olarak gerçekleşmiştir. Ancak bütün toplumca paylaşılan bu acının yanında hak etmediği halde deprem yardımlarını alanlar, yıkıntı halindeki evleri yağmalayanlar, deprem altında kalarak ölen kadınların bileğindeki bileziklerini çalanlar da toplum da hiçte azımsanmayacak sayıda ve nitelikte ahlaksız ve düşük karakterli insanların olduğunu göstermektedir.

Meydana gelen depremin ardından çok sayıda yardım kuruluşu depremzedelere barınma, giyecek, yiyecek ve hijyen malzemesi yardımında bulundu. Ama deprem bölgelerinde ücretsiz dağıtılan AFAD battaniyelerini parayla satan kişiler de çıktı. Konak Belediye Başkanı; "Bayraklı'daki çadır alanında olması gereken AFAD logolu battaniyelerin Basmane semtinde satıldığının tespit edildiğini" açıkladı.

Daha da vahimi deprem s