HaberturkOsman Gençer18 Kasım 2020
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Osman Gençer
Osman Gençer
Osman Gençer
18 Kasım 2020
İzmir'i dinle TOBB

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 30 Ekim'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki deprem sonrası İzmir'i ziyaret etti.

Bu ziyareti sırasında kente bir okul yapma sözü de verdi. Umarım sözünü yerine getirir, ki TOBB'un bu konudaki duyarlılığının oldukça yüksek olduğunu biliyorum.

Ama, bu sözü yerine getirirken, bir isteğimizi, daha doğrusu İzmir'in bir isteğini unutmamasını bekliyorum. O talep de şudur:

- TOBB'un buraya yapacağı okul, yenilenebilir enerjiye odaklanan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olsun.

Peki, İzmir niye böyle bir şartla TOBB'un karşısına çıkıyor

Çıkıyor, çünkü haklı gerekçeleri var.

- Her şeyden önce, İzmir yenilenebilir enerjinin Türkiye'deki başkentidir. Ülkemizdeki her beş rüzgâr santralinden biri İzmir'de bulunuyor. - Keza rüzgar enerjisinde ulaştığımız 8 bin 56 Megavat kurulu gücümüzün bin 550 Megavat'ı İzmir'de inşa edildi. - Türkiye'de dünya devi üç şirketin dört kanat fabrikasına ev sahipliği yapan tek şehir İzmir. Doğal olarak bu fabrikalara üretim yapan çok sayıda yan sanayicimiz de İzmir ve çevresinde konuşlu.

- Hâl böyle iken yenilenebilir enerjiye odaklanacak bir okuldan mezun olacak gençlerin işsiz kalma ihtimali sıfıra yakındır.

Ayrıca..

Bu önemli çağrıyı sıradan vatandaşlar değil, işin uzmanları yapıyorlar. Konuyu Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever bizzat dile getiriyor.

Rüzgâr, güneş, jeotermal ve biyokütle ener