HürriyetNuran Çakmakçı17 Ekim 2020
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Nuran Çakmakçı
Nuran Çakmakçı
Nuran Çakmakçı
17 Ekim 2020
Elde keman kafada fizik

Ailesi 5 kuşak sanatçı... Armut dibine düşmüş ve Naz İrem Türkmen de 2.5 yaşında kemana, 6 yaşında da konservatuvara başlamış. Henüz 14 yaşında ve müzik kariyeri başarılarla dolu. Ama matematik ve fizik alanındaki başarıları da müzikten geri kalmıyor...

Genç keman sanatçısı Naz İrem Türkmen, sanatçı bir ailenin beşinci kuşak temsilcisi. Kemanı eline aldığında henüz 2.5 yaşındaymış. 6 yaşında da İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girmiş ve şimdi artık genç yaşında birçok uluslararası başarıya sahip kariyerli bir keman sanatçısı olmuş. Armut dibine düşermiş derler. Naz İrem de bebekliğinden itibaren ailesinden, büyüklerinden gördüğünü yapmış aslında. Allah vergisi yeteneğinin önemli kısmı da belli ki aileden gelmiş.

5 KUŞAK MÜZİSYEN

Naz İrem'in büyük dedesi Semih Argeşo, eskiden ismi İstanbul Şehir Orkestrası olan İstanbul Senfoni Orkestrası'nın baş kemancısıymış, hem de tam 45 sene. Büyükannesi Sabire Kakıcı da uzun yıllar yan flüt çalmış. Dedesi Cengiz Argeşo Ankara Operası'nın kadrosunda yan flüt sanatçısı olarak yer almış. Ve annesi Selda Argeşo Türkmen... Selda Hanım da Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ile eş zamanlı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olmuş bir klarnet sanatçısı. Naz'ın 11 yaşındaki kardeşi de onun gibi okulun yanı sıra konservatuvara devam ediyor. Babası Göksel Türkmen ise makine mühendisi.

BAŞARILARI BELGELİ

Naz İrem Türkmen, geçtiğimiz ay Cem Mansur yönetiminde Cemal Reşit Rey Salonu Orkestrası ile Harbiye Açıkhava'da verdiği konserin sonunda bitmek bilmeyen alkışlarla defalarca sahneye davet edildi. Virtüöz olma yolunda basamakları çifter çifter çıkıyor. Şimdiden birçok ödülü var. Ama müzikteki bu etkileyici başarısının yanı sıra matematik ve fizik alanında da müthiş bir noktada. Yani öğrencisi olduğu Üsküdar Amerikan Lisesi'nde sadece matematik ve fizik derslerinde çok başarılı demiyorum. Çok çok başarılı. Bu ödüllerle, ekstra eğitimlerle belgelenmiş bir başarı.

MIT'YE GİTMEK İSTİYOR

Matematiğe özel bir ilgisi olan ve bu alandaki yarışmalarda derece alan Naz İrem, fiziğe de merak duyuyor. Ortaokulu bitirdiği yaz Marmara Üniversitesi Nanoteknoloji Laboratuvarı'nda staj yapan en küçük öğrenci oldu. Şimdi de lisede TÜBİTAK Fizik Olimpiyatlarına katılmayı hedefliyor. Genlerinde taşıdığı yeteneği küçük yaşlardan itibaren akılcı ve disiplinli çalışmasıyla hak ettiği başarılarla taçlandıran Naz İrem, Amerika'da MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) fizik okumak, ama profesyonel olarak da keman çalmak istiyor.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ GÜHER-SÜHER PEKİNEL

Naz İrem Türkmen, ünlü piyanistlerimiz Güher Süher Pekinel'in başlattığı ve mentorluğunu yaptığı, TÜPRAŞ sponsorluğunda yürütülen "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesine seçilmeyi başarmış bir yetenek. Bu projeye seçildikten sonra, en genç bursiyer olarak Dora Schwarzberg gibi sanatçıların ustalık sınıflarına kabul edildiğini anlatan Türkmen, "Proje kapsamında pandemi öncesinde ayda iki kez Münih'te Prof. Sonja Korkeala'dan eğitim alıyordum, şu an ise eğitimime online olarak devam ediyorum. Aynı şekilde Türkiye'de özel olarak Muhammedjan Turdiev ile keman çalışmalarına devam ediyorum" diyor.

GÜNDE 4 SAAT KEMAN ÇALIYOR

Naz İrem, günde 4 saatini kemana ayırıyor. Geri kalan zamanını ise üniversitelerde okutulan matematik ve fizik derslerine... Pandemi bittiğinde üniversite eğitimi öncesi Münih Konservatuvarı'na devam etmek de kariyer planları arasında yer alıyor.

KEMANI 300 YILLIK

Naz İrem'in 300 yıllık kemanı, "Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler" projesinin sponsoru olan TÜPRAŞ tarafından kiralanıyor. Naz İrem, bu değerli kemanla 5 Kasım 2020'de Türkiye'nin önde gelen senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile verecekleri konserde solist olarak sahneye çıkacak ve sanatseverler bu muhteşem yeteneği dinleme imkânına kavuşacak.

Fizik: 10
Matematik: