HürriyetNoyan Doğan07 Nisan 2021
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Noyan Doğan
Noyan Doğan
Noyan Doğan
07 Nisan 2021
Emeklilikte yetim aylığı kesilir

Soru: SGK emeklisi olan annemden yetim aylığı almaktayım. 3-4 yıl sonra isteğe bağlı olarak Bağ-Kur'dan emekli olacağım. Emekli olduğum zaman annemden yetim aylığımı almaya devam edebilir miyim Ebru G.

Cevap: İsteğe bağlı sigortalılık için prim öderken annenizden yetim aylığı almaya devam edebilirsiniz. Ancak emekli olduğunuzdan annenizden aldığınız yetim aylığı kesilecektir.

GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDENMEZ

Soru: 1998 yılında 4B'li olarak annemin sigorta girişi yapılmış ve 10 ay boyunca düzenli ödemesi yapılmış. Geçmişe yönelik ödeme yapılarak emekli olması mümkün müdür Tuğba K.

Cevap: Geriye dönük toplam prim ödeyerek, emekli olma diye bir durum söz konusu değil. Emekli olamadığınız için ya primlerinizi iade alacaksınız ya da sigortalı olarak çalışıp, prim gün sayınızı ve çalışma yılınızı dolduracaksınız.

SİGORTA STATÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMEYİN

Soru: 4a'lı çalışanım. Kalan 950 günümü 4a yerine 4b'den asgari olarak ödersem, emekli maaşım 4a'daki asgari ödemeye göre değişir mi İlk 3300 gün primlerim yüksekten ödenmiş. Neyi tavsiye edersiniz 52 yaş 5525 güne tabiyim, şu an 48 yaşındayım. Mustafa K.

Cevap: Prim gün sayınız yetse bile 52 yaşını bekleyeceksiniz. Dört yıl daha çalışmanız gerekecek. 4a'lı olarak çalışırsanız emekliliğiniz daha avantajlı olur, eğer 4b'ye geçerseniz tavandan prim yatırmanız gerekecektir. Sigorta statünüzü değiştirmemeniz daha doğru olur.

MAAŞINA ETKİSİ OLMAZ

Soru: 21 yıllık çalışanım. Prim gün sayım fazlası ile mevcut, 25 yıllık sistemde kalma sürem nisanda doluyor. Emeklilik için 56 yaşı bekleyeceğim. Geçen şubat ayında çalışmaya başladım. Asgari ücretten maaş ödeniyor. Geçmişte yüksek maaş alıyordum. Emekli olduğumda emekli maaşım bir yıldır ödenen düşük prim etki edecek mi Sedat G.

Cevap: Emekli maaşı ortalama aylık kazancın, prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranı ile çarpılması sonucu belirleniyor ve enflasyon, büyüme hızı gibi birçok etken de hesaba katılıyor. Çalıştığınız 21 yıllık dönemde primleriniz yüksekten yattığı için son dönemdeki düşük primlerinizin emekli maaşınıza etkisi yüksek olmaz.

İŞYERİNDEN TAZMİNAT ALAMAZSINIZ

Soru: 1979 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 2001 ve 500 gün prim günüm var. SGK işe