SözcüNecati Doğru20 Şubat 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Necati Doğru
Necati Doğru
Necati Doğru
20 Şubat 2021
Korona karnesi!

Asistan doktor yazıyor: Son günlerde hekim ölümlerinin artışı biz asistan doktorları endişelendiriyor. Bize hastanelerde "ucuz iş gücü" olarak bakılıyor. Hayal kırıklığı ve tükenmişlik içindeyiz. Depresyondayız ve hayatımıza son verme fikrine sürükleniyoruz.

Doktor olmuş.

Hayat kurtaracak.

Ölümü düşünüyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kalp damar cerrahisi bölümünde baş asistan olarak görev yapan 35 yaşındaki doktor intihar ederek yaşamına son verdi. Korona karnesinde geldiğimiz nokta buysa; dışardaki cilaya aldanmayıp derine de bakmak gerekiyor.

Aile doktoru yazıyor:2020 yılı 8 Haziran ile 8 Eylül arasında 3847 sağlık personeli Sağlık Bakanlığı'ndan istifa etti. Bunların 1982'si doktor, 125'i asistan doktor, 99'u diş hekimi, 53'ü eczacı, 701'i hemşire, 111'i ebe, 334'ü sağlık memuru, kalanı da diğer hizmet sınıfından sağlıkçılar. Bu istifalar; vaka sayısını halktan gizleyen, yükü sağlık çalışanlarının üstüne yıkan, zorda kalınca istifa yasağı getirenlere verilen en acı cevaptır.

Asistan doktor.

Ve aile doktoru.

İkisi de mutsuz.

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Şubat 2020 tarihi itibarıyla ülkelere göre"Koronadan ölenlerin kıyaslamalı listesini" yayınladı.

Rakama boğmayayım.

Ülke adı.

Nüfusu.

Vaka sayısı.

Ölüm sayısı.

ABD'den Hindistan'a, Almanya'dan Rusya'ya, İtalya'dan Polonya'ya, Meksika'dan Kolombiya'ya, İran'dan Peru'ya 116 ülke kıyaslaması yapılmış.

En az ölüm Türkiye'de.

Başarılıyız.

Virüse dayanıklıyız.

Doktorlarımız özverili.

Sağlık emekçileri çalışkan. Altyapımız iyi.

Tek sorun var:

Sevinemiyoruz.

Çünkü listede yurttaşları koronavirüse yakalanmış en yüksek 9 ülkenin içine giren Türkiye'nin, ölüm sayısında en az noktada görünmesi inandırıcı bulunmuyor.

Nüfusu yüksek ülkeyiz.

Vaka sayısı fazla ülkeyiz.

Ölüm sayısı en az.

Ama inandıramıyoruz.

BM açıkladı:

Dünyanın en zengin 10 ülkesi dünyada üretilen aşıların yüzde 75'ini satın aldı ve stokladı.Vatikan ve Filistin dahil 210 ülkesi olan şu dünyada 130 ülke tek bir doz aşı bile alamadı. Aşı adaletsizliği uçurumunu yaratanlar utansın. Türkiye az da olsa aşı alabilen ülkeler içinde ama inandırıcılığı yok.

Neden inandıramıyoruz

4 soru var:1- Çin'in CoronaVac aşısından bugüne kadar kaç doz için sözleşme imzalandı Sözleşmenin toplam tutarı kaç TL'ye ulaştı 2- Çin'den hangi tarihlerde, kaç doz aşı geldi Gelen miktarın açıklanmasından neden vazgeçildi 3- DMO ne kadar ödeme yaptı Aşıların tamamı gelmeden, sözleşme bedelinin tamamı mı ödendi 4- İlk partide 3 milyon doz geldiği açıklandı ancak 2.8 milyon doz aşı yapıldı. 200 bin doz aşıya ne oldu Bu soruları CHP MilletvekiliMurat Emir, TBMM'de soru önergesi ile Sağlık Bakanı'na sordu, cevap alamadı.