SözcüNecati Doğru18 Şubat 2021
Okunma: 7  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Necati Doğru
Necati Doğru
Necati Doğru
18 Şubat 2021
Bul...! Bul...! Hikayebul!

Eski hikayeler yıprandı, aşındı, örselendi, etkisini yitirdi. Yeni bir "başarı hikayesi"bulmak zorunda. 20 yılın sonunda gelen koyu ve derin başarısızlık efsane lideri, kesintisiz yeni bir başarı hikayesi yazmaya mahkumetti.

Eriyor.

Dibe gidiyor.

Destekçisi azalıyor.

Yeni bir başarı hikayesi yazılmazsa "efsane..."kendisini destekleyenleringözünde de bitti, bitecek. Son anketler; "Cumhur İttifakı'nın (AKPMHP)oy desteğinin Millet İttifakı(CHPİYİ PARTİSAADET ve ittifak dışındandaHDP) 4-5 puan altına indiğini"gösteriyor. Yüzde 501'i ne yapsa tutturamıyor.

Tuzak kurdu.

Kendi düştü.

Siyasi tarihimize,"muhalefete kurduğu tuzağa kendi düşen lider" olarakyazılacak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kurulduğundan bu yana, Türkiye'de hiçbir şey iyiyegitmedi.

Yoksulluk.

İşsizlik.

Pahalılık.

Geçim zorluğu.

Adamkayırma.

Torpil.

Adaletsizlik.

Ağır yolsuzluk.

Aşı bulmada başarısızlık.

İyi eğitim almış beyinler Türkiye'den Batı ülkelerine gidiyorlar. Halkınyarısı yurt dışında yaşamak istiyor.Gazetelerin birinci sayfa haberleriiçinebu yılın ilk iki ayındasıksık"yoksul insanların oluşturdukları çürük sebze kuyruğu..."fotoğrafları dagirmeye başladı.

GARA operasyonu yeni bir başarı hikayesi olacaktı. Olamadı. 16 şehit. Cumhurbaşkanı'nın kendisi"başaramadık"diye itiraf etti. Böylece"Yeni Bir Başarı Hikayesi Yazma Denemesi"daha başlarken bitti.

Başarının babası olacaktı.

Olamadı.

Son 5 ay içinde 5 yeni başarı hikayesi yazıldı. Hepsi hayal kırıklığı ilebitti.

FAİZLERİ İNDİRME:

Faizler inecek, ekonomi rahatlayacak, yatırımlar artacak, işsizliksıfırlanacaktı. Faizlerindi, döviz yükselmeye başladı. Yükselen dövizi indirmek için Merkez Bankası'nın120 milyar dolar döviz rezervini eritme kumarı oynandı. Kumar tutmadı.Yüksek faize geri dönüldü. Ortaya övünülecek bir başarı hikayesi değil Merkez Bankası rezervlerini eritme yenilgisi çıktı.

AYASOFYA'YI AÇMA:

Ayasofya'yımüze yapanların devamı bugünkü ana muhalefete de tarihi birtokat atılacak, ekonomik sıkıntılardan bunalan halk kitleleri de"Ayasofya'yı yeniden cami yapan" lidere inanmaya, güvenmeye devamedecekti. Ayasofya hikayesi tutmadı. "Askıda ekmek" konuşuldu.

DENİZDE DOĞALGAZ:

100 yılın hayali denizin dibinden doğalgaz, dağın dibinden petrol, ovanındibinden altın çıkarmaydı ve Karadeniz'de doğalgaz yatağı bulunarakyeni bir başarı hikayesine imza atıldı. Propagandası halkın aklınınalamayacağı ölçüde yüksek tutulduğu için vatandaş doğalgazınucuzlayacağını zannetti. Tersi oldu.

REKTÖR ATAMA:

Bütün güçleri tek elde toplayanın kuvveti, kudretivurgulanacaktı. Öğrenciler "atamayla değil seçimle gelen rektör" isterizdiye eyleme başlayınca neredeyse bütün Türkiye öğrencilerin yanında yeraldı, öğrenci annesi Sarıyer ilçe yöneticisi bile lideri terk etti.

AY'A GİTME:

"Eller Ay'a biz yaya" ezilmişlik ve yenilmişlik ruh halinden çıkamayan toplumda liderin hayalleri de aşan bir başarı hikayesiydi. Türkiye "Ay'a adam yollayacak" güce işte bu liderin sayesinde ve onun döneminde kavuştu propagandası, üç gün içinde "yoksul insanların çürük sebze kuyruğunda"eridi bitti.

Bul...!

Bul...!

Başarı hikayesi bul!

Kesintisiz yeni başarı hikayesi yazma sürecine girdik. Her ay bir doğalgaz yatağı, bir altın damarı, bir petrol rezervi, Ay'dan da öte yıldızlara gitme başarısı bulunabilir.

TARİHLE RÖPORTAJ (Unutkanlığa ilaç)Fabrikasyon konuşmalar!

BÜ'ye atanmış rektör Melih Bulu'nun doktora tezinde aşırma (i