SözcüNecati Doğru18 Ekim 2020
Okunma: 7  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Necati Doğru
Necati Doğru
Necati Doğru
18 Ekim 2020
Askıda ekmek!

Makam otobüsünün üstünden yoksula çay paketi atıyorlar ve vicdanlı vatandaşın Allah rızası için 1000yıl öncebulduğu fırın kapısında"askıda ekmek"çözümünü yeni bir fikirmiş gibi söylüyorlar.

Dilin kemiği yok.

Dilleri var.

Söylüyorlar.

Ve elleri var.

Çay paketi atıyorlar.

Fırına gidiyorsun.

Ekmek alabiliyorsun.

Kendinle öğün!

Yoksulu da düşün.

Yatağa aç giriyor.

Sen bir ekmek de "ekmeğe muhtaç duruma düşmüş"olan yoksul kardeşin için al. Askıdaki torbaya koy. Muhtaç, ekmeğiaç bekleyen çocuklarına götürsün.

Ne yaman buluş!

Ne müthiş çözüm!

Ve neler oldu, bilin:

Son 18 yılda:

Türkiye'de makam aracı (çoğu Mercedes) sayısı yüzde 506 arttı ve dünya rekortmeni oldu.Çoğunluğu Mercedes 125 bin makam aracı var. Türkiye'den 4-5 kat daha zengin Almanya 9 bin, Japonya'da 10 bin, Fransa'da 8 bin makam aracı ile devletlerini yönetebiliyorlar!

Son 18 yılda:

Türkiye'de toplam çiftçi sayısı ise yüzde 48 düştü. Başta buğday ve pamuk ekim alanları azaldı.Köylü gençler tarımdan geçinemez oldu, şehirlere göç etti. Köylerde yaşı 65'in üzerinde köylüler kaldı. Tarım alanları yüzde 12.3 ve sebze bahçeleri alanı yüzde 15 küçüldü.

Son 18 yılda:

Türkiye'de yüksek koltuk sahibi politikacıların bindiği VIP makam uçağı sayısı 2'den 16'ya yükseldi. VIP makam uçağı sayısında da Almanya (12 uçak), Fransa (14 uçak) Japonya (2 uçak) Türkiye'nin (16 VIP uçak) çok gerisinde kaldı. Türkiye'den çok zenginler ama VIP uçak sayısını artırmadılar, vatandaşlarından utandılar.

Son 18 yılda:

Türkiye toplam 77.6 milyar dolar tarım ürünü ihraç edebildi fakat 104.6 milyar dolar tarım ürünü ithal etmek zorunda kaldı. Nüfusu Türkiye'nin öğrenci sayısı kadar olan Yunanistan'ın bile son 5 yılda Türkiye'ye sattığı tarım ürünüyüzde 632 artırdı.

Ve kaçınılmaz son:

Türkiye'de nüfusun yüzde 82'si geçim zorluğuna düştü, günde 39 TL ile geçinmek zorunda kalan 2 milyon insana, eskiden köyünden fasulye, bulgur, nohut, un, peynir geliyordu, tarım çökünce o da gelmez oldu. Buğday 12 bin yıl önce ilk Anadolu'da yetiştirildi. Avrupalılar ve Ruslar buğdayı Anadolu'da atalarımızdan öğrendiler. Bugün Türkiye buğday açığını Rusya'dan kapatan ülke durumuna düştü.

Un fiyatı yüzde 22 arttı.

1 kilo un 4.5 TL oldu.

Ekmeğe büyük zam geldi.

200 gram ekmek:

1.5 liraya satılıyor.

Türkiye iç savaşla yıkılıp harap olan Suriye'nin durumuna düştü. Suriye'de ekonomik çöküntü sonucu hükümet ailelerin alabileceği ekmek miktarına sınırlama getirdi.

Dilleri var, söylüyorlar.

Yoksula"Askıda ekmek"

Elleri var, atıyorlar.

Yoksula"fırlatma çay"

Mercedeslerden inmiyorlar.

TARİHLE RÖPORTAJ (Unutkanlığa ilaç)Mercedes'ten inmeyenlere Gazi'den ders!

Jandarma Uzman ÇavuşCengiz Erduran, Ağrı