SözcüNecati Doğru07 Ocak 2021
Okunma: 3  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Necati Doğru
Necati Doğru
Necati Doğru
07 Ocak 2021
8 uçaktan bakınca!

Sosyolog ve düşünürZiya Gökalp'in 100 yıl önce söylediği "Kenetlenelim. El ele verelim. Kafalar arasında açılan o uzak mesafeyi kapatalım" öğüdü gerçekleşmediği gibi Şair Can Yücel'in 35 yıl önce yazdığı "En Uzak Mesafe" şiiri de doğru çıktı.

"En uzak mesafe

Ne Afrika'dır Ne Çin, Ne Hindistan, Ne Seyyareler, Ne yıldızlar

Geceleri ışıldayan...

En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir birbirini anlamayan."

Can Yücel görmüş.

Kafalar mesafeci!

Birinci el kaynaktan resmi olarak Meclis'te açıklandı: Cumhurbaşkanı 13 VİP uçağa sahip deniliyor, ama 13 değilmiş 8 uçağı var. Cumhurbaşkanına 8 VİP uçağı alabilen ülkemizin insanları şu krizin derinleştiği günlerde pazarlarda beşte bir fiyatına kırık yumurta, atılmaya ayrılmış çürük muz, günü geçmiş mandalina- portakal, pörsümüş pırasa alabilmek için pazarcıların gözüne bakıyorlar.

Bu ne büyük mesafedir

Onun 8 uçağı var.

Vatandaşı!

Pörsük pırasaya esir!

Cumhurbaşkanı 8 uçağından en sevdiğine binip; basın müşavirinin okuduğu, "çöplükten geçinen insan sayısında artış var"haberini ve"geçinemiyoruz" pankartı açarak dükkanlarının önünde toplanan esnaf feryadını dinlediğinde acaba ne düşünüyordur

1 uçaklı.

2 uçaklı.

Hiç uçaklı.

Cumhurbaşkanlarının ülkelerinin kafaları ile 8 uçaklı Cumhurbaşkanına sahip ülkemizin kafaları arasındaki mesafe uçuruma dönüştü. 1 uçaklı, 2 uçaklı, hiç uçaklı Başkan ya da Cumhurbaşkanlarına sahip ülkeler; korona salgınının ateşlediği ekonomik krize; derli toplu, yerli yerinde, sonuç alıcı paketler, programlar, çareler ile çözümler bularak ve uygulayarak girdiler.

Üniversitelerini desteklediler.

Şirketlerine kaynak aktardılar.

Aşı alt yapılarını güçlendirdiler.

Aşılarını da ürettiler.

Üretemeyen yalana sarılmadı.

Siparişlerini verdiler.

Doz başına 12 dolar ile 20 dolar arasında bir fiyata aşılarını mal edip, sağlık çalışanları ile 65 yaş üstünden başlayarak aşılarını vurmaya (devlet eliyle, aracı sokmadan, bedava) başladılar. Nisan ayı sonuna kadar da "bütün vatandaşlarının aşısını bitirmeyi"ve ikinci doza geçmeyi hedeflerine koydular. Faz 1- Faz 2- Faz 3 yürüyorlar. Nisan ya da mayıs ayında Faz 4'e geçeceklerini ilan ettiler.

8 uçaklı başkanımız var

Haliyle!

8 kat iyi olmalıydık.

Biz ne yapık: Korona salgınından çok önce başlayan ve korona ile tetiklenip derinleşen ekonomik krizi savuşturacak derli toplu, hesaplı, planlı, çözümler ve çareler göremedik.8 uçağı var, İBAN numarası verip halktan dayanışma istediler ve "Askıda Ekmek" formülünü söyleyip çözümü bin yıllık geleneğe vidaladılar.

Aşıyı da üretemedik.

İthal da edemedik.

Sağlık Bakanı'nın bir söylediği öbür söylediğini tutmuyor. Niçin tek bir Çin aşısına mahkum olduk Almanya'da büyümüş iki Türk çocuğu; Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşiÖzlem Türeci dünyanın en güvenilir aşısını ürettiler, biz bu aşıyı bile ithal edemedik. Aşının Türkiye'ye Çin'den gelişi birkaç defa ertelendi. Aşı kaç dolara alındı Arada bir aracı var mı Ülkeye maliyeti kaçtır Kış bitinceye kadar, çocuklar hariç (onların aşıya ihtiyacı yok) 60 milyon insanımızı ilk doz aşı ile aşılayabilecek miyizBu bilgileri net, açık, anlaşılır biçimde öğrenemedik.

Hiç uçaklı yol aldı.

8 uçaklı çakıldı kaldı.

Mesafe uçurum oldu.

TARİHLE RÖPORTAJ (Unutkanlığa ilaç)

Boğaziçi Rektörü'ne Oxford öğütleri!

Boğaziçi Üniversitesi'ne seçimle değil tepeden atamayla gelen Rektör'e"öğrenciler sizi istemiyor, hocalar da istemiyor, istifa edecek misiniz"diye sordular. "Neden İstifa edeyim"diye cevap verdi. Boğaziçi, Türkiye'nin Oxford'u olabilirdi. Eski Hazine Genel MüdürüMurat Kudat,hem Ankara Üniversitesi'nde ve hem de Oxford Üniversitesi'nde okudu. Oxford'da rektör seçiminin nasıl yapıldığını