HaberturkNagehan Alçı11 Ocak 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
Nagehan Alçı
11 Ocak 2021
Okulları kapalı tutarak bir nesli mahvetmek üzereyiz

Ocak'ın 11'ine geldik ve neredeyse hiç konuşmadığımız ama konuştuğumuz diğer birçok şeyden çok daha önemli bir meselemiz var: Kapalı olan okullarımız.

Türkiye, okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkeler listesinde en yukarılarda. Pandemi başladığından yani Mart 2020'den beri -aradaki kısa bir süre belli sınıflar için uygulanan haftada 2 gün modelini saymazsak- milyonlarca öğrenci okula gidemiyor.

Çocuklar neredeyse okula gitme alışkanlığını kaybetmek üzereler.

Ocak'ın ortasına geldik bile sevgili okurlar, 10 aydan bahsediyorum, Mart'ta bir sene olacak!

Okula gidemeyen çocuklar her gün sokaklarda, mağazalarda! Hafta sonu kısıtı bittikten sonra pazartesi sabahtan itibaren her yer hınca hınç doluyor. Biz büyükler çocuklarımızı dip dibe dükkanlara sokuyoruz ama öğretmenler gözetiminde okulları riskli buluyoruz

Peki dünya ne yapıyor Bunu konuşuyor muyuz Buna bakıyor muyuz Okullar her yerde mi bu kadar uzun süredir kapalı

Hayır. Kesinlikle değil.

Avrupa'da okulları kapatmamak için büyük bir direnç var.

HANGİ ÜLKE NE YAPIYOR

Almanya'dan bahsedeyim mesela

Yalnızca pandemi başında kısa bir süre okulları kapattılar. Ona da her eyalet kendi sayılarına bakarak karar verdi. Yazdan önce okullar yeniden açıldı. Sonbahar boyu açıktı.

Angela Merkel "Gerekirse her yeri kapatalım ama okulları açık tutalım" dedi.

Noel tatilinden sonra yükselen sayılar yüzünden mecburen eyaletlerin bir kısmında okullar kapalı kaldı ancak ülkede büyük bir tartışma var ve eyalet eyalet ne zaman eğitimin yeniden başlayacağı açıklandı.

İlkokullar her halükarda kapatılmamaya çalışılıyor. Berlin'de, Hessen'de bugün yüz yüze eğitim yeniden başlıyor. Bremen ve Hamburg zaten hiç kapatmadı, yalnızca tercihi anne-babalara bıraktı.

Almanya gibi teknik altyapısı bize göre çok daha güçlü bir ülke bile uzaktan eğitim için altyapısının yeterli olmadığını kabul ediyor, mümkün olduğunca uzaktan eğitimden uzak duruyor. Uzaktan eğitim verdiği sınıflarda bile sınavları okullarda yapıyor.

Fransa'ya bakalım... Fransa okulları kapatmamak konusunda en kararlı ülke. Üniversiteler hariç okullar açık. Fransa'da "Okullar sokaklardan daha güvenlidir" mottosu ile hareket ediliyor. Her yeri kapasalar bile okulları kapamıyorlar.

İtalya'da noelde kapanan ilkokullar geçen Perşembe yeniden açıldı, liseler de bugün açılıyor.

Bu ülkelerdeki vaka sayıları bizden çok farklı değil sevgili okurlar! Hatta şimdi son kapanmalarla biz daha iyiyiz bile denebilir. Üstelik internet altyapıları bizden çok daha güçlü. Buna rağmen uzaktan eğitimin işlemediğini söylüyor ve tercih etmiyorlar. Okullarında önlem alıyor ve eğitime devam ediyorlar.

MUHALEFETTEN DE EĞİTİMCİLERDEN DE NEDEN SES YOK

Bizde tuhaf olan okulların kapalı olmasının konu bile edilmemesi. Sevgili dostlar, Afrika ülkelerinde bile bu kadar uzun süre okulunu kapalı tutan yok! Bakın Tunus'ta açık mesela

Daha da tuhaf olan Türkiye'de muhalefetten de eğitimcilerden de okulları açma yönünde bir talep, bir çağrı olmaması

Mesela vaka kaça düşünce açılacak Nasıl bir plan çerçevesinde dönüş olacak Hangi sınıflara öncelik verilecek Bilen yok!

Halbuki bu iş adım adım organize edilip ilan edilse, olası bir artışla da yine kademe kademe kapansa çok daha doğru değil mi

Üniversite ve liseleri bir kenara koyuyorum. Hadi ortaokullular da idare eder diyelim ama ilkokul çocuklarının bu kadar uzun süre yüz yüze eğitimden mahrum kalmasının telafi edilemez zararları var.

Bu gidişle bir kuşağı kaybedebiliriz. Covid için ri