Yeni AsyaMustafa Öztürkçü22 Şubat 2021
Okunma: 5  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Sonraki Yazısı
Mustafa Öztürkçü
Mustafa Öztürkçü
Mustafa Öztürkçü
22 Şubat 2021
Dünden bugüne Yeni Asya
Dünden maksadımız kuruluş tarihinden günümüze kadar yarım asrı geçen bir süredir devam eden istikrar çizgisiyle, gönüllerde taht kurması. Bugünü ise, inşallah kıyamete kadar Nur-u Kur'ân hakikatlerini sebatla neşir vazifesinin deruhte etmesi olacaktır Yeni Asya'nın...

Bediüzzaman Hazretleri te'lif ettiği, Kur'ân'dan süzülen Nur Risaleleri'yle düşünce ve ikazlarla çağımızı bir bütün olarak kucaklamıştır. Aynı istikamette, yaşadığı mübarek hayatıyla da, doğru İslâm adına günümüzde bir rehber şahsiyet olduğunu göstermiştir.

Yeni Asya, Risale-i Nur'un medyadaki dili olarak bundan 52 yıl önce yayın hayatına başlamıştır. Bugüne kadar da, Risale-i Nur çizgisinde yoluna devam etmiş, inşallah bundan sonra da aynı istikamette devam edecektir.

Şimdi böyle bir gazeteye neden ihtiyaç duyulduğunu kısaca ifade edelim: Bediüzzaman Hazretleri, 31 Mart vak'asına karışmadığı, hatta yatıştırıcı rol oynayarak müsbet tavrını gazetelere yazdığı yazılarda belirtmesine rağmen, 31 Mart vak'asına karıştığı evhamı ile cezaevine dahi konulmuştur. Hapishaneleri dahi "Fikrini beyan edecek bir zemin" olarak telâkki eden Bediüzzaman, bu vaziyet içinde dahi, inandığı değerler adına susmamış, doğru olanı haykırmıştır. Yani; meşrûtiyet ve hürriyet adına yaptığı faaliyetleri sıralayarak suçsuzluğunu isbat etmiştir. Yine o dönemde hürriyet tartışmalarına aktif olarak neşrettiği makalelerle katılmış, istibdadın ve tahakkümün insan fıtratına uymadığını hatırlatmıştır. Ulema, talebe, asker ve halkı; meşrûtiyet ve hürriyete şeriat namına sahip çıkmaya dâvet etmiştir. (Divan-ı Harb-i Örfi, s. 9)

Bediüzzaman'ın o buhranlı yıllarda yaptığı uyarıcı yollardan birisi de, gazeteler ve neşriyat yoluyla mücadeleyi esas almasıdır. Te'lif ettiği şaheserleriyle bir rehbet olmuştur. Bu faaliyetleri icra ederken, fikirleri