KararMikdat Karaalioğlu18 Ekim 2020
Okunma: 2  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Mikdat Karaalioğlu
Mikdat Karaalioğlu
Mikdat Karaalioğlu
18 Ekim 2020
Zaman ve idrak israfı

Kaynağı, doğruluğu, motivasyonu belli olmayan yüzlerce mesaj internet aracılığı ile günlük yaşamımıza refakat ediyor. Ardı arkası kesilmeyen haber yorum ve tespitleri, huzurumuza verdiği aleni zararlara rağmen sanki mecburmuşuz gibi aralıksız olarak her gün tüketiyoruz.

Sosyal medya aracılığı ile bilgilendiğimiz, aktüaliteyi takip ettiğimiz büyük bir yalandan başka bir şey değil. En değerli varlığımız olan zaman ve dikkatimizi, tükettikten çok kısa bir süre sonra unuttuğumuz enformasyonlar için şuursuzca israf ediyoruz.

Nasıl bilinçsizce beslenme vücut sağlımıza zarar veriyor hatta ölüme bile neden oluyorsa, zihnimize bilgi diye boca edilen lüzumsuz enformasyonlar da zihin sağlımıza benzeri zarar veriyor.

Sosyal medya üzerinden her gün yüzlercesini belki de binlercesini okuduğumuz paylaşımlar zihnimizi ve idrakimizi zehirlenmekten başka bir işe yaramıyor. Zamanımızı ve dikkatimizi kazanmak için düzenlenen algoritmalar, zihinlerimizi o denli cezbediyor ki, bu cazibeden hasıl olan ihtiyacı, tıpkı uyuşturucu müptelalarının ancak daha fazla uyuşturucu ile tatmin olması gibi, daha fazla paylaşım ve spekülasyonla kapatmak zorunda kalıyoruz.

Durmaksızın bilgisayar ve akıllı telefonu ekranına düşen mesajlar hiçbir şekilde gerçek bilgi ihtiyacımızı karşılamıyor. Bu bilgilerle ancak fevri enformasyon haceti giderilebiliyor. Bu enformasyonlar algoritmaları gereği, beğendim!, beğenmedim! tepkisini vermeye programlanmış bilgi kırıntıları.

Her gün yüzlercesini, ayda binlercesine tükettiğimiz bu bilgilerden hangisini hatırlıyoruz Hangimiz son bir hafta içinde takip ettiği haberlerden kaçını aktarabilir

Ne başkanlık konusu, ne ekonomik sorunlar, ne korona sorunu ne de herhangi bir toplumsal olay bu bilgi kırıntıları ile anlaşılabilecek kadar basit değil. Hele tarih hiç değil. Her toplumsal sorunun ardında, sağ duyuyla irdelenmesi gereken sayısız gerekçe, nesnel bir bakış ve araştırmayla bile anlaşılması güç olan toplumsal dinamikler var.

Ancak konuyla ilgili kitapları, özenle hazırlanmış makale ve araştırmaları, konusuna hakim uzmanları okumak, izlemek suretiyle öğrenebileceğimiz konuları, medya üzerinden öğrendiğimizi düşünmek büyük bir hata.

Rolf Dobelli, Dijital Yaşam Sanatı (Die Kunst des Digitalen Lebens) isimli kitabında medya tüketimi hakkında çarpıcı bir hesap yapıyor. Bombay'da 2008 yılında yapılan terör saldırısında 200 kişi hayatını kaybetti. Bu haberi milyarlara insan gün boyunca takip etti. Dob