CumhuriyetMeriç Velidedeoğlu08 Ocak 2021
Okunma: 6  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Meriç Velidedeoğlu
Meriç Velidedeoğlu
Meriç Velidedeoğlu
08 Ocak 2021
Yeni bir kavram dolayısıyla...

Değerli dostlar, "18. yüzyılın" Fransız düşünürü Montesquie, bir ara topluma seslenerek şöyle demiş: "Adaletin olmadığı yerde ahlaktan bahsedilemez!"

Yüzyılların bu özsözü, toplumun duyacağı ölçüde bizde de dile getirildiğinde bazı değerlendirmeler (!) olmuştur, Adalet, Oralet gibi.

Ne ki, "adalet"in, dönemin pek tutulan meyve suyu "Oralet"e dönüştürülmesi pek yeterli görülmemiş ki, bir süre sonra daha da ünlü bir değerlendirme ortalığa salınıverdi: "Hukuk mukuk guguk!"...

Bilmem anımsar mısınız bu ünlü (!) özsözü

Kuşkusuz söyleyeni de...

Öte yanda değerli dostlar, CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "TRT"deki bir programında: "Bize oy verenler bir yanda, vermeyen ahlaksızlar öbür yanda..." dediği ileri sürülünce, iktidar partisi "AKP", yerinden fırlayıp, haykırdı: "Bu nasıl söylenir, özür dilensin!.."

Peki ama, AKP'li birinin, dahası Atatürk'ün kurduğu "TC Devleti"nin başında olan kişinin, "Atatürk"e, "Ay..aş" demesine ne diyelim

Bunca yıldır bekliyoruz, bu "kişi"nin Atatürk'ten "özür" dilemesini...

Dahası, Atatürk ile birlikte Kurtuluş Savaşı'mızın İnönü Savaşları'nın komutanı, İkinci Cumhurbaşkanı'mız İsmet İnönü'den de...

Evet, bekliyoruz!..

Ve değerli dostlar, bu ara "Emek Dünyası"nda yeni bir "kavram" üretildi; gazetemiz "Cumhuriyet"in ekonomi yazarı Jale Özgentürk'ün bildirdiğine göre:

"Çalışan yoksullar ya da 'güvencesiz işçiler' dünyada yeni bir kavramla ifade ediliyor: Prekarya...

İsim babası Guy Standing'e göre 'esnek ve güvencesiz çalışma döneminin de mayını'!" (18 Aralık 2020).

Öte yandan, "Covid-19"a karşı üretilen aşıya kimi "İslam Ülkeleri"nde yer yer görülen direnmeler karşısında, "Dünya Müslüman Âlimler Birliği" şöyle seslendi: "Aşı olun, doktorlara güvenin!"

Bizim Diyanet İşleri Başkanı da seslendi: "Ne yaptık da Rab