Yeni AsyaKâzım Güleçyüz21 Şubat 2021
Okunma: 4  
Oylama:  
 0
 0
 Oy Verebilirsiniz
Önceki Yazısı
Sonraki Yazısı
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
Kâzım Güleçyüz
21 Şubat 2021
Yeni Asya farkı
Yeni Asya 21 Şubat 1970'te yayın hayatına atıldıktan bu tarafa geçen 51 yılda medya sektöründen kimler geldi, kimler geçti...

1960'ların sonlarında ve 70'lere girilirken dindar kitlelere hitap eden Bugün ve Sabah gazeteleri vardı. Bilhassa Bugün, bir ara 100 bini aşan tirajıyla bu cenahın en büyük gazetesi haline gelmişti. Ama her iki gazete de 12 Mart fırtınasına dayanamayarak silinip gitti.

12 Eylül döneminde de, sonrasında da, yüksek tirajlarıyla geniş kitlelere ulaşan holding gazeteleri ya kapandı veya el değiştirdi.

AKP iktidarında ve 15-20 Temmuz sürecinde ise, medyada daha önce görülmemiş boyutta değişimler yaşandı. Simavi'lerin 90'larda Doğan'a ve AKP döneminde Demirören'e geçen gazete ve TV'lerindeki; Sabah ve Star gruplarındaki el değiştirmelerle holding medyası neredeyse tamamen iktidarın kontrolüne girerken, KHK operasyonlarıyla birçok medya kuruluşunun kapısına kilit vuruldu. Hâlâ muhalif duruşu olan veya biat etmeyen medya da farklı yöntemlerle susturulmaya çalışılıyor.

Yeni Asya'nın yayın hayatına atıldığı dönemde var olan veya o tarihte yeni çıkmaya başlayanlardan şu anda el değiştirmeden ayakta kalabilen sadece birkaç gazete var.

İz bırakmadan kaybolup giden denemeleri saymazsak, basın tarihinin son 51 yılında olup bitenleri kı